Новата десетгодишна икономическа стратегия рискува да загуби подкрепата на Полша, предупреди полският премиер Доналд Туск, цитиран от EUobserver.
"Трябва да се погрижим ЕС 2020 да не последва примера на Лисабонската стратегия. Европа има нужда от стратегия, с която се идентифицират всички страни-членки. Най-добрият начин страните да са ангажирани с ЕС 2020 е в стратегията да са заложени цели, които отчитат разнобразието и различните стартови позиции на всички държави-членки", коментира Туск.
Зад леко тривиалните думи на полския премиер, обаче, се крият далеч по-дълбоки неща. ЕС 2020 залага на три политики за всички 27 страни-членки – разширение на иновациите и развитието, образование в борбата с безработицата и инвестиции в зелени технологии. Тази схема идва точно преди дискусията относно бюджетните приоритети на ЕС за периода 2014-2020 година, като решенията относно ЕС 2020 най-вероятно ще повлияят върху черновата за европейския бюджет’14-20. Най-вероятният сценарий сочи пренасочване на средствата от Кохезионния фонд към новите зелени технологии. А именно този фонд допринесе с милиарди евро помощ за Полша в опита й да догони западните икономики, като все още редица основни инфраструктурни проекти в страната се нуждаят от Кохезионния фонд.
"ЕС 2020 трябва да се реализира чрез изпитани инструменти, какъвто е кохезионната политика. Тя помага по един лесен и достъпен начин заетостта и икономическото развитие", разкрива истинските си намерения Туск.
Според редица полски анализатори, обаче, техният премиер е изпуснал момента да повлияе решително на ЕС 2020. Въпреки това надежда има, тъй като от Италия неочаквано подадоха ръка. В писмо до президента на ЕС Херман Ван Ромпуй италианският премиер Силвио Берлускони наблегна на важността от големи европейски инфраструктурни проекти.