Търговските преговори между САЩ и Япония не успяха да стигнат до някакъв съществен напредък, което е пореден удар по амбициозното споразумение за свободна търговия, познато като Транстихоокеанско партньорство (ТТП).
Пактът е сред основните приоритети за администрацията на Обама, но прогресът по него беше значително забавен, след като 20 поредни кръга преговори се провалиха през последните години.
Сега големият проблем е свързан с опитите на Япония да защити селскостопанските си продукти, в това число ориза, захарта и телешкото месо. От Вашингтон пък правят всичко възможно да предпазят автомобилните си производители от японските им конкуренти.
В момента президентът Барак Обама е на посещение в Токио, като се очакваше ако има съществен напредък в преговорите, той да бъде обявен на съвместна пресконференция между него и премиерът Шиндзо Абе.
При липсата на такъв обаче двете страни заявиха единствено, че инициативата остава приоритет и преговорите ще продължат.
„Все по-близо сме до споразумение относно автомобилите и селското стопанство“, коментира Обама, цитиран от "Си Ен Ен".
В Транстихоокеанското сътрудничество участват общо 12 страни – Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур, САЩ и Виетнам. Заедно те представляват 40% от световната икономика.
Търговската сделка има потенциална да отвори редица големи нови пазари за щатските компании. Водещи инициатори на сделката са именно САЩ и Япония. Китай обаче не участва в нея.
Въпреки това обаче ТТП не се радва на особено положителна славав много от държавите. Ключови членове на Конгреса в САЩ например се оплакаха, че не получават почти никаква информация относно сделката. Негативни изказвания се появиха и от самата партия на президента Обама.