Посланикът на САЩ: Нужна е процедура за доказване на почтеността на магистратите

07.06.2010 | 15:38
по статията работи:
Министърът на правосъдието Маргарита Попова запозна посланиците на ЕС и САЩ с плана за съдебната реформа в България
Посланикът на САЩ: Нужна е процедура за доказване на почтеността на магистратите

В България трябва да има процедура, която да гарантира, че действащите и новопостъпващите магистрати са почтени и служат на правосъдието. Това заяви посланикът на САЩ Джеймс Уорлик след среща с министъра на правосъдието Маргарита Попова и посланици на страните от ЕС в София. Посланиците на ЕС и САЩ не заеха позиция по въпроса дали членовете на Висшия съдебен съвет и магистратите трябва да бъдат проверявани от ДАНС за издаване на допуск до класифицирана информация.

Министърът на правосъдието Маргарита Попова е запознала посланиците на ЕС и САЩ с плана за съдебната реформа в България. Първите дипломати на САЩ Джеймс Уорлик и на Испания Хорхе Фуентес заявиха, че подкрепят напълно визията за съдебната реформа по-нататък и че правителството на Бойко Борисов върви в правилната посока. На въпрос дали те одобряват идеята да се издава от ДАНС допуск на магистратите до класифицирана информация и не представлява ли това натиск върху съдебната система, посланик Фуентес заяви, че все още няма официална позиция на европосланиците, защото този въпрос все още е теоретичен.

Посланик Уорлик заяви, че е необходимо в България да съществува процедура, която да гарантира, че действащите и новопостъпващите съдии са почтени и служат на правосъдието, но за конкретната процедура България трябва сама да вземе решение. По въпроса дали България има напредък в съдебната реформа и двамата бяха категорични, че правителството върви в правилната посока в съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, а според испанския посланик - и в добрата организация на финансово-икономическото състояние в България.

Министър Попова отрече днес да има разминавания между позициите на МВР и Министерството на правосъдието за това дали магистратите, които не получат допуск до класифицирана информация, трябва да бъдат уволнявани. Тя каза още, че не се е отказала от проекта за увеличаване правомощията на комисията "Кушлев" за конфискуване на незаконното имущество, но се очаква през есента становище на Венецианската комисия по него. Проектът за изменение на Закона за съдебната власт обаче няма да бъде изпращан за становище на Венецианската комисия, заяви Попова, цитирана от Dariknews.bg.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...