Електрическата енергия, която захранва търговските комплекси, оперирани от Shell в България, в момента се осигурява от 100% сертифицирани възобновяеми енергийни източници от фотоволтанични и водноелектрически централи*. Това оптимизира операциите на компанията и намалява въглеродните емисии от търговските ѝ дейности. Цялото доставяно по договор електричество за периода септември – декември 2019 г. се осигурява от възобновяеми източници с прехвърлени на Shell България гаранции за произход, тоест компанията притежава т.нар. „зелен сертификат“. Зелени сертификати имат 76 от всичките 102 обекта на компанията в страната, което е около 75% от мрежата. На всички тези обекти ще бъдат изложени съответните сертификати. Комплексите, оперирани от дилъри, използват отделни източници.
В този период на годината обикновено средното месечно потребление на електричество за един обект от веригата е около 14 000 kWh. С преминаването към възобновяеми енергийни източници се очаква количеството на спестените емисии въглероден диоксид от септември до декември да бъде приблизително 2500 тона. На годишна база това би означавало, че ще бъдат спестени 7 684 тона въглероден диоксид.
„Shell подкрепя прехода към ниско въглеводородно бъдеще. Наш приоритет е да имаме водеща роля в този процес и затова предприехме тази важна първа стъпка в България, като намалихме собствените си емисии, използвайки 100% възобновяема енергия в по-голямата част от търговските ни обекти в страната“, коментира Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България.
Shell България е предприела и други мерки, които ще доведат до допълнително спестяване на въглеродни емисии. От 2015 г. за оперираните от компанията търговски комплекси се използва LED осветление както във вътрешната, така и във външната част, а на 60 обекта са инсталирани термостати (система за контрол HVAC), в резултат на което се наблюдава намаление от около 10% на потреблението на електричество. Консумацията на енергия в търговските комплекси на Shell се проследява на месечна база. Компанията работи и по пилотен проект за обекти с фотоволтаични клетки. Всички нови бензиностанции, оперирани от Shell, ще бъдат изградени така, че да са изцяло енергийно ефективни.
*93% от зелената енергия, която търговските комплекси Shell ще използват до края на годината, е слънчева. Останалата част (7%) се доставя от водноелектрически централи. Възобновяемата енергия, закупена от ЕВН Трейдинг Саут Ийст Юръп се произвежда от 104 енергийни обекта.
За Shell България:
Shell е на българския пазар от 28 години, като е една от водещите компании в бизнеса с търговия с петролни продукти със своите над 100 обекта. През този период компанията въведе и утвърди високотехнологичните горива Shell V-Power, услугата euroShell Card за отложено плащане и ефективно администриране на автопарка на бизнес клиентите, както и програмата за лоялност ClubSmart. Всеки месец в търговските комплекси Shell в България се обслужват повече от 1 милион клиенти.
Компанията Shell разшири своето бизнес присъствие в България и навлезе в дейностите по търсене и проучване на нефт и природен газ. С решение на Министерски съвет от 16 октомври 2015 г. Shell Exploration and Production (LIX) BV получи разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в площта „Блок 1-14 Хан Кубрат“ (с предишно наименование „Блок 1-14 Силистар“), разположена в континенталния шелф и в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море. Това бе последвано от подписване на договор за търсене и проучване на 23 февруари 2016 г. с Министерство на енергетиката. Договорът за проучване на „Блок 1-14 Хан Кубрат“ е за петгодишен срок, с право на две удължения от по две години. С решение на Министерски съвет от 21 април 2017 г., последвано от подписване на допълнително споразумение към договора за търсене и проучване, правата и задълженията по разрешението за търсене и проучване на нефт и природен газ бяха прехвърлени на Shell International Exploration and Development Italia S.P.A, считано от 01.08.2017 г. През 2018 г. като партньори в програмата се включиха Woodside Energy с 30% и Repsol с 20%. През второто тримесечие на 2019 г. Shell извърши безопасно проучвателен сондаж „Хан Кубрат-1“, с дълбочина 1300 м до морското дъно и обща дълбочина от 4030 м под морското равнище. След приключването на сондажните дейности, кладенецът бе запечатан и събраните данни ще бъдат анализирани, за да се определят следващите стъпки в програмата за проучване на „Блок 1-14 Хан Кубрат“.
От октомври 2017 г. Shell разшири своя бизнес в България, като добави доставката на авиационно гориво към бизнес портфейла си в страната. Shell & MOH Aviation Fuels Bulgaria, която е 100% дъщерно дружество на Shell & MOH Aviation, е доставчик на Летище София, което е най-голямото летище в България.