Одобрени са промени в Наредбата за медицинската експертиза и методиката за оценка на трайно намалената работоспособност, с която всяко увреждане ще се отчита в общата оценка, а повече хора с психични заболявания ще получат право на чужда помощ, съобщи Министерството на здравеопазването.
Част направените промени са предложени от организации на хората с увреждания и са съгласувани с експертните съвети по съответните медицински специалности.
Новият начин за изчисляване на оценката отразява най-високия процент на най-тежкото увреждане, към който се прибавят 20% от сбора на процентите на всички съпътстващи увреждания.
"Промените в наредбата ще спомогнат за прецизиране на случаите, при които с категоричност трябва да се определи пожизнен срок на инвалидност и/или чужда помощ", е цитиран да казва министърът на здравеопазването Асен Меджидиев.
Той подчерта, че е отстранена и несправедливостта, свързана с невъзможността за определяне на чужда помощ при хората с психични заболявания, на които са определени под 90% трайно намалена работоспособност.
Наредбата дава възможност лицата, освидетелствани или преосвидетелствани в периода до влизането в сила на това постановление и за които с него са определени по-благоприятни условия за оценка на увреждането, да имат право да подадат заявление-декларация за преосвидетелстване. Не се предвижда срок за това.
Министърът каза, че предстоят и други промени при издаването на експертните решения като е ангажирано и държавното дружество "Информационно обслужване". В съставите на ТЕЛК ще бъдат включени повече експерти, обеща той.
Здравният министър съобщи, че на днешното си заседание Министерският съвет е одобрил да продължат ваксинациите срещу грип на хората на и над 65 г. като бъдат осигурени и ваксини.