Правителството откри слабостите в законите, водещи до корупция при глобите

31.01.2018 | 13:15
по статията работи: econ.bg
В шестмесечен срок министрите и председателите на държавните агенции ще трябва да изготвят анализ на административнонаказателните разпоредби на законите, за чието изпълнение отговарят
Правителството откри слабостите в законите, водещи до корупция при глобите
Снимка: БГНЕС

Междуведомствената работна група, създадена със заповед на министър-председателя, е открила слаби места в законодателството, които водят до корупция при налагането на административните наказания - глоби и имуществените санкции, съобщи пресслужбата на кабинета. Сред тях са съществуването на няколко контролни органа за едно и също нарушение, без ясни или с припокриващи се пълномощия, наличието на неясни текстове, които позволяват различни преценки дали е извършено нарушение.

Също и необосновано широки диапазони между минималния и максималния размер на санкциите, които дават възможности за субективизъм при определяне на наказанието и други. На базата на тези недостатъци в законите правителството е одобрило и мерки за намаляване на корупционния риск.

В шестмесечен срок министрите и председателите на държавните агенции ще трябва да изготвят анализ на административнонаказателните разпоредби на законите, за чието изпълнение отговарят пряко или чрез второстепенните си разпоредители. Въз основа на него ще се подготвят предложения за законодателни промени.

Работна група, създадена от вицепремиера по правосъдната реформа, ще трябва да изготви предложения за промени в Закона за административните нарушения и наказания. Промените ще бъдат насочени към въвеждане на определения за основни понятия в закона като "маловажен случай", "повторно нарушение", "системно нарушение".

Ще се обсъди и възможността да се ускорят производството по административното наказание и изпълнението на наложените мерки, когато нарушението бъде признато от извършителя и не се оспорва пред съда, чрез сключване на споразумение и налагане на санкция в по-малък размер, точно определена със закон. За да се защити общественият интерес и да не се допуска използването на нормативната уредба за корупционни практики, критериите за сключване на такова споразумение ще са ясно и изчерпателно изброени, се казва в съобщението. Ще бъдат обсъдени и забрани за сключването му.

В тримесечен срок следва да се разпише и концепция за създаването на централизиран регистър на административнонаказателните производства, включително съдържанието, поддържането, вписването на постановления в него.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...