Правителството прие днес решение, с което предостави безвъзмездно за управление на Министерството на културата сградата на Морското училище на остров „Св. Св. Кирик и Юлита" край Созопол. Днешното решение на Министерски съвет относно сградата - публична държавна собственост, представляваща триетажна масивна постройка с надстройка и сутерен, с разгъната застроена площ от 2 647 кв. м., ще позволи тя да се превърне в музей.
„Време е да поставим началото на един истински културен туризъм и да превърнем този изключително красив остров в един паметник на българската археология", каза още през февруари т. г. министър Рашидов.
„Желанието ни е остров „Свети Кирик" край Созопол да се превърне в културен център на Българското Черноморие и да привлича любознателни туристи от цял свят и затова като първа стъпка в тази насока МРРБ дарява за музейни цели на Министерството на културата сградата на Морското училище на острова", изтъкна министър Росен Плевнелиев.
Двамата министри подчертаха, че с този акт се прави нещо изключително полезно за културата, за бъдещето на България, като същевременно се слага и точка на многогодишните апетити за построяването на остров „Св. Кирик" на лъскави хотели и казина, съобщиха от Министерството на културата.
Остров „Св. Св. Кирик и Юлита" през 1965 г. е обявен за паметник на културата и е включен в границите на резервата „Созопол". На острова се намира историческата сграда на първото в страната рибарско училище. Сградата е завършена през 1939 г. и е изпълнявала функциите на рибарско училище.
В периода 1934 - 1940 г. тя става Военноморско училище, тогава е изградена и наблюдателната кула над централното й крило. След 1945 г. островът става военна зона и сградата е предоставена на военното министерство.
През 2007 г. островът и сградите на него бяха отнети от Министерство на отбраната поради отпаднала нужда и бяха предоставени за управление на Министерството на регионалното развитие и
благоустройството.