Комисията по здравеопазване към Европейския парламент (ENVI) предлага пълно уеднаквяване на опаковките на тютюневите изделия. Това става ясно от публикувания вчера Доклад по Директивата за тютюневите изделия, информират от Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ).
Докладчикът по Директивата за тютюневите изделия към ENVI предлага цялостно унифициране и пълна стандартизация на опаковките на продуктите от тютюн. Новите мерки от бранша бяха определени като "по-рестриктивни от тези на Европейската комисия".
Съгласно предвидените от ЕК промени комбинираните здравни предупреждения ще заемат 75% от повърхността на предната и задната страна на опаковките. В допълнение на това Здравната комисия предлага върху останалите 25% да не се поставят отличителни знаци, символи и лога на запазените търговски марки.
Според тютюнопроизводителите това ще доведе до огромни бюджетни загуби и рязко увеличение на фалшификацията и контрабандата на тютюневи изделия. Това от своя страна би предизвикало "още по-големи по-нататъшни загуби, които никоя държава-членка не може да си позволи в условията на криза и нестабилна икономическа обстановка", се казва в прессъобщението.
От бранша добавят, че новите ограничения и забрани не биха довели до ограничаване на употребата на тютюн и свързаните изделия, а биха били в противоречие с основни икономически принципи на свободния пазар и конкуренцията. Те предупреждават, че стандартизирането на тютюневите изделия и унифицирането на техните опаковки ще накарат производителите им да редуцират инвестициите в своите марки, което ще доведе до намаляване на общата стойност на продуктите и на пазара като цяло, а от там и на цената на суровината.
"Така ще се намалят изкупните цени на тютюна, който вече е подложен на сериозен натиск що се отнася до равното му третиране с останалите земеделски култури при определянето на средствата за подпомагане".
Над 200 хил. души в България са заети в областта на тютюнопроизводството и ще бъдат засегнати от евентуалните рестрикции, които предвиждат Директивата за тютюневите изделия и Докладът на Здравната Комисия ENVI, добавят от Асоциацията.