Вчера консорциумът "Набуко" е представил своето предложение към консорциума, разработващ газовото находище "Шах Дениз”, фаза 2. Това става ясно от официална информация на дружеството.
Проект „Набуко" е с променена концепция в сравнение с първоначалната. Тя предвижда изграждане на газопровод с дължина 1300 км от българо-турската граница до Централно Европейския газоразпределителен център в Баумгартен. Газопроводът е проектиран за пренос на първоначални количества природен газ от Азербайджан, като е предвидена възможност за последващо разширение и осигуряване на капацитет за допълнителни количества природен газ за транспортиране от Каспийския регион и региона на Близкия Изток до Европейските пазари.
Агенция "Ройтерс" припомня, че според първоначалния вариант тръбопроводът трябваше да има дължина от 4000 км и да струва около 12 млрд. долара. Според критиците дългото трасе и високата цена на изграждане ще направи почти невъзможно намирането на газ, различен от руския. Консорциумът "Шах Дениз 2" се очаква да обяви печелившия проект ("Набуко" или Южен поток"), който ще може да използва газа от находището, през лятото.
Nabucco Gas Pipeline International GmbH е учредена на 24 юни 2004 г. с цел проектиране, изграждане и експлоатация на газопровод "Набуко”. Със седалище в гр. Виена, Австрия дружеството има предмет на дейност пренос и търговия на едро с природен газ съгласно законодателството на ЕС. Международната компания е собственост на акционерите в "Набуко” и отговаря за проектирането, изграждането, експлоатацията, търговията с капацитет и разпределението за капацитета на едноименния газопровод. Компанията ще бъде единственото дружество, което ще осъществява пряк контакт с търговците и ще работи на принципа на комплексно обслужване, действайки като самостоятелна стопанска единица на пазара, независимо от своите учредители. Тръбопроводната система ще бъде изградена от Националните Набуко Компании (ННК), които са дъщерни дружества на международната компания.
Акционери в "Набуко” са Български Енергиен Холдинг (БЕХ), Боташ (Турция), FGSZ (Унгария), OMV (Австрия), RWE (Германия) и Трансгаз (Румъния), Всеки акционер притежава равно количество от 16,67% от собствеността в Nabucco Gas Pipeline International GmbH. Акционерите отговарят за преговорите по договорите за доставки на газ.