Агенция "Пътна инфраструктура" започва от днес преговори с частните фирми за пътно поддържане, за понижаване на цените услугите им. Промяната се налага, след като в началото на месеца стана ясно, че за едни и същи услуги в някои градове у нас фирмите получават много повече пари спрямо свои колеги. Това обяви в ефира на БНТ тази сутрин министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
"Разликите са фрапантни и до края на седмицата ще стане ясно кои договори ще бъдат ревизирани", обясни Павлова.
"Вече има нови оферти от фирмите за поддръжка на пътищата", съобщи тя. "Със сигурност цените на някои компоненти, сред които почистването на пътните знаци, подрязването на клонове и озеленяването ще бъдат намалени, защото те не зависят от цените на горивата и битума", каза още мининистър Павлова.
В началото на месеца изпълнителният директор на Агенцията Лазар Лазаров поиска от частните изпълнители до 23 март да представят нови, по-ниски оферти. Държавната структура се аргументира с
икономическата ситуация в страната и ограничения финансов ресурс за ремонт и снегопочистване на републиканската пътна мрежа.
От Агенцията се заканиха, че ако цените за пътно поддържане не се намалят, договорите им ще бъдат прекратени.
Междувременно министър Павлова обяви, че до момента са наложени глоби за над 700 000 лева на фирмите, които не се справиха със снегопочистването по време на усложнената зимна обстановка в страната.
"Поне 3 млн. от средствата за зимно почистване ще бъдат спестени, защото няма да плащаме за готовност и мобилизация на фирмите по почистването. Тези средства плюс санкциите към фирмите ще отидат за оправяне на сериозните поражения, които имаме от тази зима", заяви Павлова, цитирана от БГНЕС.
Тя информира още, че вече са изкърпени най-критичните участъци по пътищата след тежката зима.
От около 20 000 км републиканска пътна мрежа почти 19 000 км са втори и трети клас пътища. С половин милиард лева се предвижда рехабилитиране на над 800 км републикански пътища. "Когато има забавяне и неизпълнение на фирмите, прекратяваме договорите. След като видим лошо качество, след като проектът вече е влязъл в експлоатация, санкционираме", уточни регионалният министър. Тя каза, че тази година ще бъде година на изпълнението, досега фокусът е бил в договарянето. "Добри сме в договарянето, но изпълнението е важното и то качественото и в срок", каза още Лиляна Павлова.