Две нови наредби, свързани с борбата с данъчните измами, представи заместник-министърът на финансите Людмила Петкова, информират от пресслужбата на финансовото министерство.
„Новата Наредба за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи, върху средствата за измерване на акцизни стоки е разработена след направен анализ на практическото й прилагане за периода от издаването през 2010 до лятото на 2013 година.“, заяви Петкова.
Новите наредби целят също така засилване на митническия контрол на акцизните стоки и въвеждането на фискалния контрол на високорискови стоки.
Анализът на ефекта от прилагането на Наредба № 3 от 2010 г. е показал липса на цялостна концепция по осъществявания контрол в обектите, в които се въвеждат, произвеждат, складират и извеждат акцизни стоки със средства за измерване и контрол.
Според зам.-министър Петкова е констатирана административна тежест за бизнеса, а разходите на икономическите оператори и митническата администрация са увеличени. Има много неясни и дублиращи се разпоредби в Наредбата, водещи до правна несигурност. Събираната информация от контролните точки е била в много голям обем и с променливи величини и на практика е била неизползваема за превантивния контрол от Агенция „Митници“. Людмила Петкова съобщи, че със сега действащата Наредба не е постигната основната цел, а именно увеличаване на количествата акцизни стоки, върху които е внесен акциз в бюджета.
Като пример за неефективността на наредбата Петкова посочи, че анализът на количествата тютюневи изделия, върху които е платен акциз, показва тенденция за значително намаление на количествата в периодите след влизане в сила на действащата наредба.
Новата Наредба отразява всички препоръки на анализа за отстраняване на неефективните текстове и разпоредбите бяха обсъдени на работни срещи с браншовите организации в различните сектори, свързани с акцизни стоки, допълни заместник-министърът на финансите. Тя уточни, че се предвижда в данъчен склад или друг обект да се монтират средства за измерване и контрол в следните точки за контрол – при въвеждане, производство, складиране и извеждане на акцизни стоки.
Зам.-министър Петкова представи и новата проектонаредба за фискалния контрол на стоки с висок фискален риск, който влезе в сила от 1 януари 2014 г., съгласно направените промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. С Наредбата се създават ясни правила и процедури за осъществяване на ефективен фискален контрол от органите по приходите на Националната агенция за приходите (НАП). Зам.-министър Петкова заяви, че за 20 дни са направени 2237 проверки на транспортни средства и са поставени 172 бр. технически средства за контрол на стоките с висок фискален риск. Извършени са и проверки за за съответствие на стоките по вид и количество на мястото на тяхното получаване.
Следващата стъпка е да се подобри ефективността на контрола с цел да се спират само транспортни средства, превозващи стоки с висок фискален риск. За улеснение на чуждестранните шофьори на граничните пунктове вече се раздават брошури на шест езика, уточняващи, че на територията на България се извършва фискален контрол.