У нас е най-голям рискът от данъчни измами при търговията със зърно

01.08.2013 | 18:00
по статията работи: Теодора Пенева
До 1 октомври 2013 г. в сектора ще влезе в сила обратното начисляване на ДДС, обявиха от финансовото министерство
У нас е най-голям рискът от данъчни измами при търговията със зърно

До 1 октомври 2013 г. се очаква да влезе в сила обратното начисляване на Данък добавена стойност (ДДС) при доставките на зърно и технически култури. Това съобщи зам.-министърът на финансите Людмила Петкова на днешното събитие, чиято тема беше предвижданата дерогация в Закона за ДДС (ЗДДС).

За да се въведе в най-кратък срок механизмът в този бизнес сектор, трябва да се направят промени в два закона – ЗДДС и Закона за съхранение и търговия със зърно. Министерството на финансите подготвя съответните текстове, става ясно от прессъобщението на ведомството за провелата се пресконференция.

Людмила Петкова е категорична, че обратното начисляване на данъка в сектора е най-ефективната борба с данъчните измами в търговията със зърно и технически култури. В презентацията си тя представи принципите и очакваните резултати от изготвената до момента Концепция за въвеждане на механизма.

Преди всичко, прилагането му е изключение от общия ред за облагане с данъка. При обратното начисляване данъкът по доставките е изискуем от получателя, регистрирано по ЗДДС лице. Механизмът се прилага за доставки, чието място на изпълнение е на територията на страната, по които получател е регистрирано по ЗДДС лице, а чийто доставчик е данъчно задължено или незадължено лице.

Целта е чрез прилагането на тази мярка да се осъществи контрол на регистрираните фирми, ползващи този режим, по отношение на доставки от тяхна страна към нерегистрирани фирми за начисляването и внасянето на данъка.

Въвеждането на обратното начисляване на ДДС у нас е следствие от прието на 22 юли тази година изменение в Европейската директива за данък добавена стойност. Страната ни е поискала разрешение от Европейската комисия за дерогация, обхващаща доставките на тези култури, още през май 2012 г. ЕК обаче не е отправила предложение до Съвета на ЕС за предоставянето на такова разрешение, затова сега България „се възползва“ от законодателните промени на европейско ниво.

Причината е, че у нас е отчетен най-голям риск за данъчни измами именно при тези стоки, каза още Петкова.

По този механизъм ще се облагат доставките на зърнените и технически суровини – пшеница, ръж, ечемик, овес, царевица, сорго, елда, просо, лимец, тритикале, соя, слънчоглед, рапица и др. Все пак мярката има временен характер, уточни зам.-министърът, като нейният обхват е от 4 години. Вследствие на прилагането ѝ обаче контролните органи ще идентифицират лицата, ползващи обратно начисляване, и ще засилят контрола върху дейността им.

Търси се още засилване на взаимодействието с Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) при обмена на информация за производителите в сектора и засетите със съответните култури площи. Ще се организират и съвместни проверки на Националната агенция за приходите (НАП) Националната служба по зърното на обектите от бранша, подлежащи на контрол – това се земеделските производители, търговците, зърнохранилищата, публичните складове и преработвателите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...