Прибирането на хлебното зърно в Добруджа започна при цена от около 350 лева за тон, обяви пред БНР Антонина Белопитова, директор по търговията на Софийската стокова борса.
Очаква се обаче понижение на стойностите, обусловено от добрата реколта и силната конкуренция на световния пазар – както от страна на традиционните производители Русия и Украйна, така и вече на Турция.
По думите на експерта именно Турция, заедно с Румъния, ще бъде основен конкурент на България на пазара тази година. "Турция, която три години назад купуваше българска пшеница, сега и тя ще изнася пшеница. Румънците, които купуваха от Добруджа, за да изнасят по-евтино през Констанца, сега имат достатъчно своя пшеница“, коментира Белопитова.
Данните на Стоковата борса за първото полугодие на 2013 г. сочат и поевтиняване на всички търгувани стоки. Директорът на търговското звено Васил Симов обаче предупреди, че това "вещае повече тревога, отколкото спокойствие", тъй като е потвърждение за световната рецесия.
По думите на Симов спадът на цените е предвестник на свито потребление и невъзможност произведената продукция да се пласира на пазара. "Тази година при всички зърнени култури ще има повече производство, отколкото потребление, и ще има битки за пазари", добави той.
В периода 19-21 юни един тон хлебна пшеница се изкупува за 370 лева и се продава за 420 лева, показва справка в сайта на Софийската борса. Фуражният ечемик се търгува на 320 лв. покупна и 350 лв. продажна цена, царевицата – на 370/390 лева, а маслодайният слънчоглед – на покупна цена от 760 лева.