През септември статистиката отчете дефлация

15.10.2024 | 12:30
по статията работи: econ.bg
През септември стоките и услугите са поевтинели с 1% спрямо август. На годишна база обаче поскъпването продължава - с 1.2%, сочат данните на Националния статистически институт
През септември статистиката отчете дефлация
Снимка: под лиценза на creative commons

Инфлацията в нашата страна се забави рязко през септември до 1,2% от 2,1% през август, достигайки най-ниско ниво от март 2021 г. насам, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

Спрямо август пък беше отчетена дефлация от 1%, след като през осмия месец на годината индексът на потребителски цени се повиши с 0,1% спрямо юли.

Рязкото забавяне на годишната инфлация през септември се дължи на по-слабо нарастване на цените в здравеопазването (с 1,8% спрямо повишение с 2,3% през август), като и в ресторантьорския и хотелиерски бизнес (със 7,2% спрямо 7,9% месец по-рано). В същото време намаляват транспортните разходи (спад със 4,7% след по-умерено понижение с 0,2% през август) и в сферата "развлечения и култура" (понижение с 1,4% след растеж с 2,7% месец по-рано).

Инфлацията обаче се увеличи леко при храните и безалкохолните напитки (повишение с 2,4% при нарастване с 2,3% през август) и при алкохолните напитки и тютюневи изделия (с 5,6% срещу 5,5%).

Най-голямо намаление на цените през септември спрямо август бележи подгрупата "развлечения и култура" (спад с цели 13,7%), следвана от "ресторанти и хотели" (с 2,5%) и "транспорт" (с 2,0%).

Цените в подгрупата "образование" обаче се увеличават на месечна база с 3,3%, на "облекло и обувки" - с 0,8%, на "Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ - с 0,6% и на "Алкохолни напитки и тютюневи изделия" - с 0,3 на сто.

Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през септември 2024 г. се повиши с 1,1% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се забави до 1,5% от 2,4% през август.

Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.

Индексът на цените за малката потребителска кошница пък остава без промяна през деветия месец на 2024 г., като се увеличава от началото на годината с 0,6 на сто.

Относно цените от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата най-сериозно увеличение през септември спрямо предходния месец има при хранителните продукти (увеличение с 0,5%) и при услугите (с 0,1%), докато цените на нехранителните стоки се понижават с 0,8 на сто.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 15.10   1014 г. – След смъртта на Самуил за цар на България е коронован синът му Гаврил Радомир. 1570 г. – Основан е град Пхенян – днешната столица на Северна...