Парламентът е развързал въображението, не толкова кесията. С тази констатация започна коментара си пред БНР икономистът доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика (ИПИ).
"Всички служебни правителства досега - от Ренета Инджова до тези на президента Румен Радев - спестяваха средства. Сега това е почти невъзможно, защото има действащ парламент и това, което той реши, служебното правителство трябва да го прилага.
А пък парламентът в момента е развързал въображението, не толкова кесията. И в крайна сметка онова, което предстои, не е много розово", каза той.
Трябва да се върне фискалната дисциплина от преди 2019 г., смята икономистът.
"Независимо кога ще започне работа някакво редовно правителство - то трябва бързо да извади България от сивия списък на международната група по предотвратяване на прането на пари".
"Тогава икономиката бележи ръст, какъвто не е имала никога за последните 30 години в страната. Парите по ПВУ са пари, които 65-70% де факто отиват в бюджетни организации, които не са най-добрите инвеститори.
Аз не виждам кой знае какъв проблем за икономиката от това, че няма да бъдат взети тези пари.
Основният проблем за икономиката идва от политически рискове, които не са оценени и никой дори не говори за тях - като започнете от войната в Украйна и политиките на ЕС, които трябва да бъдат приложени, как ще бъдат приложени, и се свърши с автоматичното правило за актуализиране на минималната работна заплата (МРЗ), което създава повече проблеми, отколкото решава".
По думите му от автоматичното правило за актуализиране на МРЗ със сигурност ще спечелят най-вече държавните служители.