През тази година сме продали оръжие за 210 млн. евро

04.12.2008 | 09:39
по статията работи: Петър Чернев
В момента изнасяме най-много оръжие за Грузия, Афганистан и Алжир
През тази година сме продали оръжие за 210 млн. евро

Българският износ на специална продукция за 2008 г. достигна 210 млн. евро, съобщава вестник "24 часа", позовавайки се на източник от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).

По-точни данни се очакват след няколко месеца, когато ще бъде готов годишният доклад на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжия за масово унищожение. На оръжейното изложение “Хемус” в края на май т.г. зам.-министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев съобщи, че само за първите 5 месеца на годината са издадени разрешителни за експорт на спецпродукция за 120 млн. евро. По принцип разрешителните не се изпълняват на 100%, сочи практиката. Част от тях остават за следваща година, друга пропадат. Така например по данни на МИЕ от разрешени сделки за 365, 7 млн. евро за 2007 г. са реализирани сделки за едва 140 млн. евро.

Всички индикации обаче сочат, че за 2008 г. сме продали оръжие и бойна техника за около 210 млн. евро. Това е повече от продаденото през през 1989 г.  - последната от т.нар "соцпериод". По Татово време България е изнасяла оръжие за 200-300 млн. долара годишно. Само в отделни случаи на военни кризи експортът е приближавал 1 млрд. долара, твърдят хора от бранша. Боеприпасите са основният сегмент от българския оръжеен износ, много по-малък е делът на оръжията.

В момента София изнася най-много за Грузия, Афганистан, Алжир, Йемен, Мали, САЩ и Ирак. Бившата съветска република е пожелала български боеприпаси за 24 млн. евро, бомби и реактивни снаряди за 21 млн. евро и оръжия за 2,7 млн. евро. На Кабул сме продали реактивни снаряди за 22 млн. евро, боеприпаси за 5 млн. евро и оръжия за 5 млн. евро. Разнообразие в листата внасят хеликоптери за 5,7 млн. евро за Мали и апаратура за управление на огъня на артилерията за Ирак, съобщи БГНЕС.

Основната причина за оръжейния бум е запазването на някои традиционни пазари, твърдят хора от бранша. На второ място е съхраняването на част от уникалните специалисти, обучавани в продължение на десетилетия. Тези, които оцеляха, вече започнаха обновление на производствената база в “Арсенал”-Казанлък и “Аркус”-Лясковец. Два цеха замеханична обработка на “Арсенал” вече били обзаведени с нови цифрови машини. Сериозна модернизация направи и “Оптикс” - Панагюрище.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...