Депутатите в Народното събрание приеха на второ четене промените в Закона за акредитацията, извършвана от Българската служба за акредитация, предаде Агенция "Фокус".
Според закона, лице, чиято акредитация е отнета, може да кандидатства отново за такава не по-рано от 6 месеца от датата на влизане в сила на заповедта за отнемане на акредитация и представяне на доказателства, че са отстранени несъответствията с изискванията за акредитация. Орган по сертификация, чиято акредитация е отнета, трябва да оттегли/прекрати всички сертификати, предоставени под БСА акредитация в рамките на два месеца от датата на отнемане. Органите по сертификация трябва да представят в агенцията списък на предоставените от тях сертификации с доказателства за тяхното оттегляне/ прекратяване. Който не изпълни задължението си като не върне оригиналите на сертификата за акредитация и приложението към него, се наказва с имуществена санкция в размер 2000 лв.
Неакредитирани от агенцията или от национален орган по акредитация на друга държава, лица, които в своята дейност се позовават на акредитация за дейности по оценяване на съответствието, се наказват с глоба или с имуществена санкция в размер 2000 лв. при първо нарушение и с 4000 лв. при повторно или системни нарушения.
Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" е единственият орган, който има право да извършва акредитация на органи за оценяване на съответствието. Който извършва дейност по акредитация
в нарушение на тази разпоредбата, се наказва с глоба или с имуществена санкция в размер 50 000 лв. За повторно или системни нарушения наказанието е глоба или имуществена санкция в размер 75 000
лв.