Природният газ поскъпва минимално от 1 октомври

30.09.2014 | 16:57
по статията работи: Георги Велев
България няма да получи договорените количества синьо гориво от района на Галата
Природният газ поскъпва минимално от 1 октомври

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране е одобрила минимално увеличение на цената на природния газ с 0,3%. Това е записано в решението на енергийният регулатор за цените на природния газ за последното тримесечие на годината. Според документа от утре „Булгаргаз“ ще продава синьото гориво на цена от 603,44 лв. за 1000 куб. метра без ДДС и акциз. Тази цена е валидна за големите консуматори на гориво. За клиентите, присъединени на ниско налягане цената става 611,16 лв. за 1000 куб. метра.

Корекцията на цените е направена от ДКЕВР след като са приели част от възраженията на „Булгаргаз“. Комисията е приела, че нормата на възвръщаемост на дружеството трябва да бъде коригирана и те вече е 5,4%. Исканията на газовият доставчик са били нормата да е 10 на сто, но това не е прието от ДКЕВР.

България няма да успее да получи изцяло и договорените количества природен газ за доставка от находище „Галата“, става ясно от документа. От концесионерът „Петрокелтик България“ са обяснили, че няма да успеят да доставят между 50 и 60 млн. куб. метра природен газ от Галата до края на тази година. От ДКЕВР не дават обяснения каква е причината за невъзможността за добив на договорените количества в момента. Фирмата „Петрокелтик“ е правоприемник на дружеството „Мелроуз рисорсиз България“, което е концесионер на газовото находище край Галата. В момента оттам се правят доставки на гориво от находищата Каварна и Калиакра.

От „Булгаргаз“ смятат да нагнетяват допълнителни 70 млн. куб. метра природен газ в газохранилището „Чирен“ заради опасността от нова газова криза. Съхранението на природен газ в Чирен ще струва на „Булгаргаз“ 450 хил. лева, но ДКЕВР не е признал в цената увеличението на тези разходи на компанията. Комисията ще очаква да види всички фактури по този въпрос за 2014 г., за да коменсира впоследствие дружеството. Само за септември „Булгаргаз“ е нагнетил 40 млн. куб. метра природен газ там.

Газовият доставчик очаква да има и по-високи разходи за пренос на природен газ през Румъния до българските потребители. Тези разходи обаче също не са приети от ДКЕВР и не са включени в цената.

Увеличението на цената е минимално и няма да се отрази на цените на парното и топлата вода.

В момента държавната фирма е в тежко финансово състояние и трудно успява да се разплати с доставчиците на природен газ. От дружеството в момента водят преговори с БЕХ за получаване на заем, за оперативните нужди на „Булгаргаз“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...