Обемът на туристическата индустрия в целия свят до 2033 г. ще нарасне с 50% в сравнение с 2019 г. до 15.5 трилиона долара, което ще бъде около 11.6% от световната икономика, прогнозира Световният съвет по пътувания и туризъм (WTTC-World Travel and Tourism Council).
Първите пет страни, генериращи най-много приходи от пътувания и туризъм (спрямо техния БВП) през 2022 г. остават същите като през предпандемичната 2019 г. - САЩ, Китай, Германия, Япония и Обединеното кралство. В челната десетка влизат още Франция, Мексико, Италия, Индия и Испания.
В световната туристическа индустрия 430 милиона души ще бъдат заети в края на 2023 г. в сравнение с 334 милиона през 2019 г., смятат експертите на WTTC. Това е около една девета от всички работни места в света.
Освен това, индустрията ще расте по-бързо от световната икономика.
„Икономистите смятат, че глобалният БВП ще нарасне с 2.6% тази година", каза главният изпълнителен директор на WTTC Джулия Симпсън в интервю за „Блумбърг“. Тя допълни, че се очаква пътуванията и туризмът да нараснат с около 5.1%.
Анализаторите на организацията също смятат, че туристическият сектор в Китай ще расте с по-бързи темпове от САЩ, поради което китайската индустрия ще изпревари американската по приходи до 2033 г. Китайският туризъм ще донесе 4 трилиона долара за десет години и ще съставлява 14.1% от икономиката на страната, докато в САЩ цифрите ще бъдат съответно 3 трилиона и 10.1%, прогнозират експерти.
Китайските туристи представляват около 14.3% от глобалните разходи на чуждестранни туристи преди пандемията от коронавирус. WTTC очаква, че китайският туристически сектор ще се възстанови напълно до нивата отпредпандемичната до 2024 г., а до 2033 г. делът на китайските туристически разходи в глобалните ще достигнат 22.3%.
Междувременно Virtuoso, организация от повече от 20 000 луксозни туристически агенти, отчете 69% увеличение на продажбите на пътувания през първата половина на 2023 г. в сравнение със същия период на 2019 г. Според Virtuoso, необичайните дестинации стават все по-популярни напоследък, включително пътувания с научни експедиции до Антарктика или островите Галапагос.
Подобна тенденция наблюдават и от WTTC, отбелязвайки търсенето на пътувания до страни като България или Словения.
„Пътуващите стават все по-приключенски настроени", каза Джулия Симпсън. - Те са много нетърпеливи да видят и изживеят нови места."