Румен Гълъбинов: Бойкотът срещу веригите е сигнал към държавата и регулаторите

11.02.2025 | 11:40
по статията работи: econ.bg
Бойкотът на търговските вериги е сигнал към държавата - какво да направи, за да регулира по-добре пазара. Това каза икономистът Румен Гълъбинов, бивш заместник-председател на Комисията по финансов надзор
Румен Гълъбинов: Бойкотът срещу веригите е сигнал към държавата и регулаторите
Снимка: под лиценза на creative commons

Бойкотът на търговските вериги е сигнал към държавата - какво да направи, за да регулира по-добре пазара. Това каза икономистът Румен Гълъбинов, бивш заместник-председател на Комисията по финансов надзор, по БНР.

"Мисля, че има основание и за претенции към цените, но в същото време не трябва да надценяваме такива инициативи, защото те са краткосрочни и касае стоки от първа необходимост, които не можем да се ограничим дълго да не купуваме. Става въпрос за бойкот за седмица или две. 

Протестите не са адресирани само към търговците, подчерта той.

"Потребителският гняв не е насочен към една определена търговска верига, а като цяло - заради високи цени. Затова си мисля, че всъщност препратката на този протест е към държавата с нейните регулатори, комисии, агенции, които са част от държавната машина за надзор и контрол на пазара. Пазарът е нещо хубаво, но той не може да се развива на самотек и както си поиска". 

По думите на Гълъбинов през последните 20 години в България доста се е променила търговията.

"Каквато е европейската и световната тенденция - малките квартални магазинчета се оформят като бутикови, фермерски, а масовото пазаруване е от големите търговски вериги".

Цените изпреварват доходите и това е факт, заяви икономистът.

Според него въвеждането на пределни търговски надценки има временен ефект.

"Това се е прилагало като административна мярка, тя не е търговска мярка, но е с временен ефект и то като ефекта на топката, която след потапянето във водата се изстрелва нагоре в следващ момент. Това отложено потребление заради бойкота ще се състои по-късно, няма как да не се състои. И тогава може да се увеличат цените".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.02   660 г. пр.н.е. – Първият японски император се възкача на престола – денят се определя като начало на японската държава и се чества като национален...