Причините за лошата орална хигиена на българина са комплексни. Това коментира Методи Абаджиев, д.м. - специалист в областта на зъбната имплантология.
В годините преди 1989 г. хората бяха свикнали, че има кой да се грижи за тях и всичко се получава наготово от здравноосигурителната система. Имаше профилактични прегледи по училищата. Освен това повечето предприятия имаха собствени стоматологични кабинети. Според експерта възможността за редовни прегледи и безплатно лечение (в работно време) са "разглезили" пациентите.
Той добави:
И сега, когато тези придобивки са забравени и всеки сам трябва да се грижи за зъбното си здраве, проблемът остава на заден план. Финансовият фактор също си казва думата. Не на последно място работата на здравноосигурителните институции е коренно различна у нас и в европейските държави.
Според проучване, поръчано от Nobel Biocare, в Япония, Северна Америка и Западна Европа през 2000 г. 240 млн. пациенти са загубили един или повече зъби. От тях 50 млн. са лекувани конвенционално и едва 5 млн. имплантологично.
Все повече хора се доверяват на имплантологията, вместо на обичайните методи - зъбни мостове и снемаеми протези. Почти няма метал, който да не е използван за производството на зъбни импланти - злато, сребро, неръждаема стомана, алуминий, дори олово. Приспособлението замества корена, върху него се завива пънче, а върху пънчето се поставя корона, възстановяваща зъба или се използва за закрепване на по-голяма протезна конструкция.
Българите гледат позитивно на имплантологично лечение и все повече се доверят на услугите на имплантологията като цяло. По-често се налага да полагат усилия да разубеждават пациентите да се откажат от този вид лечение, защото липсват показания за поставяне на имплантати, отколкото обратният вариант - да ги убеждават, че са необходими.