Причините за лошата орална хигиена на хората са комплексни

18.08.2011 | 13:56
по статията работи:
Българите гледат позитивно на имплантологично лечение и все повече се доверят на услугите на имплантологията като цяло, коментира експерт
Причините за лошата орална хигиена на хората са комплексни

Причините за лошата орална хигиена на българина са комплексни. Това коментира Методи Абаджиев, д.м. - специалист в областта на зъбната имплантология.

В годините преди 1989 г. хората бяха свикнали, че има кой да се грижи за тях и всичко се получава наготово от здравноосигурителната система. Имаше профилактични прегледи по училищата. Освен това повечето предприятия имаха собствени стоматологични кабинети. Според експерта възможността за редовни прегледи и безплатно лечение (в работно време) са "разглезили" пациентите.

Той добави:

И сега, когато тези придобивки са забравени и всеки сам трябва да се грижи за зъбното си здраве, проблемът остава на заден план. Финансовият фактор също си казва думата. Не на последно място работата на здравноосигурителните институции е коренно различна у нас и в европейските държави.

Според проучване, поръчано от Nobel Biocare, в Япония, Северна Америка и Западна Европа през 2000 г. 240 млн. пациенти са загубили един или повече зъби. От тях 50 млн. са лекувани конвенционално и едва 5 млн. имплантологично.

Все повече хора се доверяват на имплантологията, вместо на обичайните методи - зъбни мостове и снемаеми протези. Почти няма метал, който да не е използван за производството на зъбни импланти - злато, сребро, неръждаема стомана, алуминий, дори олово. Приспособлението замества корена, върху него се завива пънче, а върху пънчето се поставя корона, възстановяваща зъба или се използва за закрепване на по-голяма протезна конструкция.

Българите гледат позитивно на имплантологично лечение и все повече се доверят на  услугите на имплантологията като цяло. По-често се налага да полагат усилия да разубеждават пациентите да се откажат от този вид лечение, защото липсват показания за поставяне на имплантати, отколкото обратният вариант - да ги убеждават, че са необходими.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...