Продължаваме да плащаме за "Белене"

30.07.2013 | 17:40
по статията работи: Ралица Стоянова
Дали сме на "Росатом" 385 млн. лева след прекратяването на договора за централата през март 2012 г.
Продължаваме да плащаме за "Белене"

Разходите за АЕЦ „Белене” продължават, въпреки че през март 2012 година е взето решение да бъде прекратено изграждането на централата. Решението е взето от парламента, но това не означава, че търговският договор между НЕК и руската страна е прекратен. 

Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на заседание на парламентарната комисия по енергетика, информира агенция „Фокус”. 

По думите на министъра управлението на ГЕРБ не е намерило за необходимо да бъдат прегледани търговските отношения между НЕК и „Росатом”. Стойнев посочи, че страната ни е платила към "Росатом" още 385 млн. лв. след прекратяването на договора за АЕЦ "Белене".

Според Стойнев в момента е важно държавата, НЕК и „Росатом” да си позволят нужните средства, за да бъде прекратен договорът и да не продължава това изтичане на финансови средства. 

Новият модел на ценообразуване в енергийния сектор ще доведе до това, че повече централи ще работят и ще бъдат натоварени мощностите за разлика от предишния модел, в който определени  заводски централи бяха изключени, посочи Стойнев. Чрез новия модел, който влиза в сила от 1 август, износът на електроенергия ще бъде освободен от добавките в цената за пренос на енергията – зелената и кафявата, както и от невъзстановяемите разходи. Трябва обаче да се даде време на новия модел да заработи, посочи Стойнев. 

От страна на ТЕЦ "Марица Изток" 1 и ТЕЦ "Марица Изток" 3 има изразена готовност за преструктуриране на дългосрочните им договори. Министърът посочи, че днес е имал среща с представители на миньори и на синдикални организации, предаде БТА. Според него, ако НЕК изкупува  определените от ДКЕВР квоти, няма да има проблем и съкращаване на миньори.

През първите три месеца на настоящата 2013 година добивът на въглища в страната е намалял с 30,7% спрямо същия период пред предходната 2012 година. Според Стойнев основният проблем, пред който са изправени въгледобивните дружества у нас, е ограниченото търсене на въглища от топлоелектрически централи.

Общият добив на природен газ през 2012 година възлиза на 350 млн. кубически метра, което е с 12% по-малко от обема през 2011 година. През 2012 година през територията на страната са транзитирани близо 15 млрд. кубическа метра, което с 0,4% от транзитирания газ през 2011 година. 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...