Промени в здравеопазването

06.10.2009 | 17:00
по статията работи:
Държавата ще плаща по-висока здравна вноска за деца, пенсионери и военни. Готвят се промени в Закона за здравното осигуряване и Закона за лечебните заведения
Промени в здравеопазването

От 4 на 6% ще се увеличи здравната вноска на близо 4,5 милиона граждани, осигурявани от държавата - пенсионери, деца до 18 г. и военнослужещи. Това съобщи пред журналисти председателят на парламентарната комисия по
здравеопазване Лъчезар Иванов след дискусия за промените в Закона за здравното осигуряване, предаде БТА.

Преструктурирането на болниците като част от планираните реформи в здравеопазването предвижда от над 24 университетски болници в страната да останат 7. В София от 19 университетски болници ще останат само три - "Александровска", "Св.Екатерина" и ИСУЛ, каза Лъчезар Иванов.

"В България има 420 болници за активно лечение, но дали те предоставят на нашите граждани добра медицинска услуга?", попита Иванов. Във време на икономическа криза не можем да си позволим един пациент да бъде препращан от болница в болница, заяви той.
От Истанбул в дискусията се включи и финансовият министър Симеон Дянков, който каза, че трябва да се мисли за оптимизация на броя и типа болници.

Вицепремиерът коментира, че около 600 млн. лв. допълнително ще са необходими за здравеопазването, ако Законът за здравно осигуряване бъде приет от парламента във вида, в който се предлага. Той добави, че тези средства могат да бъдат набавени, ако бъде приет законопроектът за лечебните заведения.

За реализирането на законопроекта ще бъдат използвани 130 млн. лв. от увеличението на акциза на цигарите и 60 млн. лв. от увеличението на акциза на алкохола. Според Симеон Дянков парите от увеличението на акциза на цигарите могат да бъдат използвани за лечение на онкоболни и астматици.

Прокетозаконът за здравното осигуряване от своя страна предвижда в НЗОК да влезе по-голямо финансиране. "Когато тази реформа се направи, в здравеопазването ще влязат стотици милиони левове. Освен това с промените, които правим, ще се минимизира изтичането на пари от Здравната каса. По това вече се работи", обясни Дянков.

През 2010 г. всички дейности и консумативи, които в момента не се покриват от здравната каса, ще се регламентират в отделен списък, стана ясно по време на обсъждането на промените в Закона за здравното осигуряване. Така пациентите ще знаят за какво точно лекарите може да им искат пари, както и колко. По този начин ще се намали делът на нерегламентираните плащания в системата, без да се натоварват допълнително финансово хората в момент на криза, обясни здравният министър д-р Божидар Нанев. Министърът на финансите Симеон Дянков настоя нерегламентираните плащания да се уточнят до няколко седмици, съобщи Dariknews.bg.

Предлага се още НЗОК да има един директор, който да се избира от Народното събрание, и надзорен съвет от осем души. Освен това се предвижда резервът на НЗОК да бъде изваден от бюджета на касата. Чл. 55 а от Закона предвижда обемът, цените и методиката на плащането да се разработват от Агенцията за икономически анализи и прогнози. "Националният рамков договор не работи добре", аргументира се Дянков. Той припомни, че от 2006 г. няма разбирателство какви да са цените на медицинските услуги. Ето защо той иска ценообразуването да се прави от независим икономически финансов екип. Досега лобирането е започвало веднага – "който вика най-много, той печели", отбеляза Дянков, цитиран от Агенция "Фокус".

Ще се обсъди и идеята хората, които не са плащали, да могат да се върнат в системата на здравното осигуряване след еднократно заплащане на сумата в размер на 36 здравноосигурителни вноски, каза Лъчезар Иванов.

"Искаме да вкараме една дисциплина у хората и да знаят, че ще плащат повече, ако не си платят здравните вноски навреме. Ще имаме един балансиран бюджет за здравеопазване, което досега не беше така. Ще се предприемат мерки за увеличаване на събираемостта от държавата", допълни депутатът от ГЕРБ.

Всеки осигурен е пациент, но не всеки пациент е осигурен. Каквато и реформа да направим в здравеопазването, трябва да имаме предвид, че тя ще се сблъска с 3 проблема. Това заяви от своя страна президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Той набеляза следните проблеми:

Първият е, че над 1 млн. българи не плащат осигуровките си. Вторият е, че от НЗОК се източват пари за неизвършени дейности. Третият е, че една значителна част от парите на касата не се използват по предназначение.

Стремим се към реалното остойностяване на медицинските услуги, заяви министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев. По думите му правителството има 2 основни цели. Едната е свързана с оздравяването на системата - създаване на дисциплина, подобряване на системата за задължително здравно осигуряване. Другата цел е свързана с осъществяването на медицинския контрол, който ще се регламентира.

След изказването на министъра беше дадена думата на представителите на пациентските организации, които отбелязаха, че не могат да вземат отношение по законопроекта, тъй като им е бил изпратен късно снощи и не са се запознали с него. 

Предложенията за промени в Закона за здравното осигуряване, направени днес по време на кръглата маса, ще се приемат в 14-дневен срок, след което ще бъдат разгледани между първо и второ четене на законопроекта, допълни Иванов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...