Публичният дълг на България с ръст от 8% от 2012 г. досега

15.04.2015 | 14:30
по статията работи: Мина Стойчева
Страната ни излиза от дефлацията през 2015 г., но икономиката се забавя, сочи анализ
Публичният дълг на България с ръст от 8% от 2012 г. досега
Снимка: Thinkstock/Guliver

Публичният дълг на България ще нарасне значително в рамките на 8% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната до края на 2015 г., считано от 2012 г. насам. Той е бил в размер на 18% от БВП през 2012 г., а до края на настоящата година се очаква да достигне 26% от БВП, показва анализ за оценка на риска през 2015 г. на „Кофас“, представен по време на пресконференция на организацията в София. Според данните между 2013 г. и 2014 г. показателят се е увеличил рязко от 18,3 до 26 на сто.

В документа се припомня, че през миналата година дългът на България отчете ръст заради сътресенията в банковата система, свързани с изтеглянето на голямо количество влогове от Корпоративна търговска банка (КТБ) и Първа инвестиционна банка (ПИБ).

Междувременно прогнозата за 2015 г. показва, че България ще излезе от дефлацията, характерна за миналата година, но икономическият растеж ще се забави. От „Кофас“ очакват през настоящата година да бъде отчетена инфлация от 0,6 на сто за разлика от минус 1,1 за 2014 г. От друга страна икономиката на страната ще се забави до края на годината от 1,4% от БВП до 0,8%.

2015 г. ще бъде шеста поредна година за България със слаб растеж. Страната все още не се е възстановила от кризата, а икономика е под нивото си от годините преди 2009 г. Вътрешното търсене ще се свие, а публичните инвестиции ще бъдат подтиснати заради проблеми с финансирането на европейските програми“, се казва в прогнозата.

В анализа се казва още, че през 2015 г. рискът пред икономиката на нашата страна е сравнително нисък. Този показател отчита възможността на компаниите да покриват задълженията си, като влияние върху това имат три фактора – макроикономическото състояние на страната, финансовият и политическият сектор, както и икономическата среда.

Оценката на риска за България за настоящата година сочи, че икономическите и финансовите перспективи за разглеждания период са несигурни, възможно е напрежение в политическия сектор, а опасността пред компаниите в страната за изпадане в несъстоятелност е сравнително голяма. Заедно с това събирането на задълженията у нас невинаги е ефективно, а бизнес средата може да бъде затруднена.

Прогнозата за 2015 г. показва, че предимствата на България ще бъдат основно свързани с фиксирания обменен курс на еврото и лева, диверсифицираната производствена база, ниските цени на производство и добрите перспективи в туристическия сектор.

От друга страна недостатъците у нас се отнасят до политическа нестабилност, проблеми с корупция и организираната престъпност, неефективна съдебна система, недостиг на квалифицирана работна ръка, намаляващо население и слаба банкова система.

В прогнозата за настоящата година се посочва още, че най-голям търговски обмен България ще има с еврозоната. 45% от износа и 42% от вноса в страната ще бъдат свързани с държави, които влизат там. Експортът за Турция ще бъде в размер на 9%, следван от този за Румъния (8%), Китай (3%) и Русия (2%). Освен от еврозоната, страната ни ще внася най-много стоки от Русия (19 на сто), Румъния (7 на сто), Турция (6 на сто) и Унгария (3 на сто).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...