Продължаваме да подкрепяме Македония за извършването на необходимите реформи за изпълнението на критериите за членство в ЕС. Това заяви президентът Георги Първанов по време на срещата с македонския му колега Бранко Цървенковски, съобщиха от пресслужбата на държавния глава, предаде БГНЕС.
Президентът подчерта също така, че реалното изпълнение на критериите за членство в съюза ще бъде водещ момент при оценката на готовността на страните от региона за тяхното пълноправно членство. Първанов посочи, че страните от региона трябва да търсят ново качество на многостранния диалог, както и да изработят своята визия за стратегия "Европа 2020". Нещо повече, подчерта българският държавен глава, освен въпросът за разширяването на ЕС със страните от региона, стои и големият въпрос за неговото цялостно приобщаване в социално, икономическо и културно отношение.
В контекста на по-нататъшното развитие на друстранните отношения Първанов апелира за сключването на новия, европейски по своя характер договор за приятелство и добросъседство между България и Македония. Според Бранко Цървенковски сключването на двустранен договор за приятелство е отлична идея и е естествено, след съответното съгласуване, такъв тип договор да бъде сключен.
Разменени бяха мнения относно гръцко-македонския спор по името на Република Македония. Коментирана беше възможността да се съдейства за промяна на тона на отделни фактори в диалога между двете страни. Първанов припомни своята идея за провеждането на обща срещу между представители на българските и македонските медии, която би имала позитивен ефект.
Държавните глави обсъдиха и въпроси в сферата на енергийната инфраструктура. Бранко Цървенковски отбеляза очертаващата се в перспектива нарастваща нужда от енергоресурси в региона на Югоизточна Европа и посочи, че Република Македония има интерес от реализацията на проекта АЕЦ "Белене" и евентуално участие на страната му в този проект. Първанов отбеляза, че България е в процес на търсене на стратегически инвеститор за изграждането на проекта и добави, че участието на съседните страни в неговото реализиране би обезпечило пазар за произвежданата електроенергия и изгодни цени за потребителите.