Първанов дава спорните текстове от НПК на Конституционния съд

23.04.2010 | 11:33
по статията работи:
Цветанов: "Усеща се съпротивление срещу реалната борба с организираната престъпност и корупцията"
Първанов дава спорните текстове от НПК на Конституционния съд

Информацията е актуализирана в 19:06 часа

Президентът Георги Първанов подписа указ за обнародване на Закона за изменение и допълнение (ЗИД) на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), приет от 41-то Народно събрание на 25 март 2010 г., повторно приет на 21 април 2010 г.

Дебатите при повторното гласуване на ЗИД на НПК не промениха разбирането, че атакуваните разпоредби нарушават основните права и свободи на гражданите, участващи в наказателното производство. Това коментира държавният глава в съобщението, което беше разпространено от прессекратариатът му.

Поради това Първанов ще поиска Конституционният съд да се произнесе по противоречието на текстове от закона с основни конституционни разпоредби и международни актове.

Припомняме ви, че единият от двата спорни текста касае фигурата на резервния защитник, който може да бъде назначен въпреки несъгласието на обвиняемия и независимо от това, че е упълномощил друго лице за свой защитник. Другият текст създава възможност осъдителната присъда да се основава само на данните от специални разузнавателни средства и показания на свидетел с тайна самоличност.

Във връзка с намерението на президента да сезира Конституционниа съд, министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви: "Усеща се съпротивление срещу реалната борба с организираната престъпност и корупцията и запазване в някакъв вариант на статуквото, което наблюдаваме вече 20 години".

Той допълни: "Ние категорично сме убедени, че няма нарушаване на конституционните права и сезирането на Конституционния съд от президента  е пореден опит  по някакъв начин да се забавят така желаните реформи. Самият факт, че всички тези промени, които касаят НПК и НК и зад които застана цялата дипломатическа общност от Европейския съюз, говори  че се движим в правилната посока и с политическа воля може да получим реални резултати. Естествено е, че има подобни съпротивления, използва се поредният инструментариум за забавяне на реалното правораздаване, което желае българското общество. Не бих искал да коментирам повече, защото може да се приеме като пореден опит за конфронтиране на институциите, а не смятам, че това е полезно за България".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...