Първи иск срещу Google заради новите правила за поверителност

01.03.2012 | 15:34
по статията работи: Диана Цветкова
От компанията защитиха новата си политика
Първи иск срещу Google заради новите правила за поверителност

 

Днес, в деня, в който влизат в сила новите правила за поверителност на Google, вече е факт и съдебен иск срещу компанията.

Британският правозащитник Алекс Ханф е заявил претенция срещу интернет гиганта пред съда в Ланкашър, съобщава The Telegraph. Той иска обезщетение от 400 паунда, защото ще му се наложи да смени смартфона си, който работи с операционната система на Google – Android.

В съдебния иск се посочва, че новата политика на най-голямата търсачка ще засегне всички потребители, използващи устройства с Android.

По същество, според новите правила за поверителност Google ще използва данните на регистрираните потребители на различните услуги, създавайки им отделни профили, които пък ще бъдат използвани за маркетингови цели. Идеята е рекламното съдържание да се подбира по-прецизно според предпочитанията на конкретния човек.

Обединявайки данните от хронологията на търсенето, от Gmail, YouTube, Google+ и десетките други платформи, компанията на практика ще разполага и с лична информация, която обаче може да бъде доста чувствителна.

Сега Алекс Ханф твърди, че промяната в условията на Googlе е нечестна, нарушава неприкосновеността на личния му живот и той се чувства принуден да смени смартфона си, защото не желае компанията да използва негови лични данни.

Същевременно Европейският съюз изрази притеснение от новата политика на Google, а френската комисия за защита на свободата на информационните технологии призова компанията да стопира проекта и изрази "сериозни съмнения" в законността му. От там заявиха, че съвместно с други европейски регулатори, ще проведат разследване относно правилата за поверителност на интернет гиганта.

На този фон представителят на Google Питър Барън днес защити действията на компанията и изрази готовността ѝ за срещи и дискусии относно поверителността на информацията.

Пред програмата на BBC радио 4 той изтъкна, че потребителите биха моли да "контролират и направляват своята история на браузването, като я пресяват или изключват".

"Имаме нещо, наречено Google dashboard, и вие може да влезете там, да видите информацията за себе си и да промените настройките си", каза Барън.

Друг вариант, който той посочи, е Ads Preferences manager, от където се коригират "рекламните вкусове".

"Ако не искате да ви излизат реклами за рецепти, например, можете да изключите тази опция от тук", посочи Питър Барън.

Естествено, друг вариант потребителите да не допуснат тяхна лична информация да стане достояние на Google е да използват само услугите, които не изискват регистрация.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....