Разбиха корупционна схема със скрап от АЕЦ "Белене"

16.09.2009 | 16:07
по статията работи: Апостол Апостолов
Цветанов: Българският данъкоплатец е ощетен с 1 млн. лв.
Разбиха корупционна схема със скрап от АЕЦ "Белене"

Екипи на министерствата на вътрешните работи и икономиката, енергетиката и туризма са проверили постъпил сигнал, свързан с вторичните суровини от демонтажните дейности в АЕЦ „Белене". Това заяви в Министерския съвет вътрешният министър Цветан Цветанов.

"Източени са 1 млн. лева от българския данъкоплатец", категоричен е министърът и поясни, че разследването започнало след като енергийното министерство е предоставило на МВР борсов договор, за който е имало съмнение, че е неизгоден за Националната електрическа компания (НЕК). Договорът за изкупуването на металите от демонтажните работи е бил сключен на 23 април т.г. Националната електрическа компания (НЕК) е продавач, а купувач е фима „ВДК 1" - ЕООД.

Съгласно клаузите на договора "продавачът се задължавал да предаде, а купувачът – да приеме и заплати стоката", описана в приложената към документа спецификация. Тази спецификация била възложена на лицензиран оценител. Задължението на дружеството било да изготви доклад за пазарната оценка на продаваната стока, като целта била да се определи "справедливата й пазарна стойност”.

Изводите от доклада били направени, но нито управителят на дружеството, нито някой от неговите служители имали достъп до площадката и до продаваната стока. Така цените на вторичните черни метали са приети като средни цени на база ценовите нива на фирми, осъществяващи дейност по изкупуване и преработване на скрап. На базата на това, на заседание на Съвета на директорите на НЕК, е било взето решение за извършване на продажбата чрез Софийска стокова борса.

Продадени са 8418.13 тона метални конструкции, арматурна стомана, тръби и тръбни конструкции, купувачът е платил по 160 лева за тон скрап на НЕК, а след приспадане на транспортните разходи цената е паднала на 110 лева за тон, отчете още министър Цветанов. Същевременно експерти са установили, че в посочения период – от 24 май до 16 август, приеманите като скрап вторични суровини били на цени от 284 да 304 лева на тон. От 28 август извозването на металите по борсовия договор е преустановено, уточниха още от вътрешното министерство.

Вътрешният министър още поясни, че в предприятията, в които е трябвало да бъдат претопени суровините - "Стомана индъстри" и „Радомир метал", не е постъпвало предложение за претопяване от въпросната фирма „ВДК 1". Материалите от проверката са дадени на прокуратурата.

От Българския енергиен холдинг заявиха, че все още при тях не е постъпвал докладът от проверката в АЕЦ "Белене". "Ще бъде възложено сделка да бъде проверена", заяви Тенчо Попов, член на Съвета на директорите на БЕХ.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.10   701 г. – Започва понтификатът на папа Йоан VI. 1470 г. – Хенри VI става отново крал на Англия. 1905 г. – Император Николай II обявява с указ първата...