През последните години се наблюдава раздвижване на круизния туризъм по българската част на река Дунав. Регистрирано е увеличението на заявките за акостиране на кораби на българския бряг на реката, въпреки че страната ни все още не е добре позната и популярна в Европа като круизна дестинация.
България се предлага като вид туризъм предимно от чуждите туроператори, а от българските най-активни на пазара са две. От ресурсния потенциал се предлагат основно "Белоградчишките скали" в Белоградчик, крепостта "Баба Вида" във Видин, "Ивановските скални църкви" в Русе, Велико Търново и Арбанаси, предаде БТА.
Това сочи проучване за състоянието на туризма в българския участък на река Дунав сред 1100 круизни туристи, представители на местните власти, туристически предприемачи, местни жители в Белоградчик, Видин, Свищов, Силистра, Русе и Тутракан.
Изследването показало също, че посетителите търсят основно за посещение обекти, свързани с европейци, които имат връзка с българската история. Като пример авторите на изследването посочват Елиас Канети и къщата му в Русе, която не е добре предлагана. Освен това има атрактивни обекти, които въобще на се предлагат на туристите - резерватът "Сребърна", Дунавският етнографски комплекс в Тутракан, крепостта "Меджиди табия" в Силистра и други.
Неугледните сгради по българското крайбрежие, липсата на озеленяване и достъпност до крайбрежните алеи на река Дунав са другият сериозен проблем пред българския туризъм. Според проучването в шестте българските общини туризмът е слабо развит отрасъл, който осигурява едва три процента от приходите.