Няколко дни преди края на ваканцията на народните представители новината за законопроект за търговските вериги у нас прикова вниманието на средите. Засегнатите субекти по веригата веднага излязоха с полярни реакции. Междувременно стана ясно, че въпросният закон е просто една "подхвърлена идея"...
Защита по цялата верига
Вчера в медиите се появи информация, че депутатите от „Коалиция за България“ готвят закон, регламентиращ дейността на големите търговски вериги. Една от основните идеи, заложени в новите текстове, е да се защитят малките търговски обекти на пазара. Затова има предложение хипермаркетите да бъдат отворени само през работните дни.
Освен това, обясни днес народният представител Захари Георгиев пред в. „Стандарт“, законът ще сложи край на „безобразните“ надценки на стоките, предлагани по щандовете на веригите. Целта този път е защита на производителите и доставчиците, които са притискани да работят на минимална печалба. Другият голям губещ, твърдят от управляващата политическа сила, е крайният клиент.
Ето защо се работило по вариант за фиксиран таван за надценките, които търговците слагат.
Реакции
Както би могло да се очаква, подобен законопроект, предвиждащ резки секторни изменения, предизвика различни реакции у засегнатите страни. Много от тях – негативни или просто песимистични.
Като цяло малките магазини приветстват идеята. Някои от тях обаче не вярват, че тя ще донесе кой знае каква промяна по отношение на оборотите им. Причината е, че големите търговски вериги могат да си позволят да намалят цените, за да привлекат потребителския поток през седмицата за сметка на загубата от почивните дни.
Според Лукан Луканов от Съюз „Произведено в България“ мярката ще има социален ефект за няколкото десетки хиляди собственици на квартални магазинчета. Но със сигурност ще ощети производителите, които не биха могли да компенсират продажбите, реализирани от хипермаркетите.
Вместо да се слага таван на надценките, от Съюза предлагат „по-справедливо разпределение на добавената стойност при стоките“. Производителите искат още да се дискутира възможността за ограничение на отстъпките, които искат търговските вериги от дистрибуторите. "Разумно е да се помисли в тази посока, макар че и надценка от 100%" е нелогична в тези условия, добави Луканов.
Говорейки за условия, самите големи вериги изразиха учудването си, че подобна мярка се предприема по време на икономическа криза. Решението за свиване на работното време търговците считат за грубо нарушение на всички европейски закони и на изискванията за конкурентна среда. Освен това означава драстично намаление на възнагражденията на служителите, допълват веригите.
Само идея?
Краткият интервал от излизането на информацията за евентуалния нов закон беше достатъчен, за да излязат всички засегнати страни с позиции и очаквания по казуса. В крайна сметка това внимание може да се окаже излишно, след като в предиобедните часове днес (28 август) стана ясно, че противоречивият законопроект изобщо не е законопроект.
"Идеята хипермаркетите да не работят в събота и неделя бе само подхвърлена, не сме имали намерение да я вкарваме в закон", заяви пред БНТ народният представител Спас Панчев, който вчера съобщи за промените.
По думите му малките квартални магазини са били буквално задушени. Идеята на депутатите е да се предложи промяна в Закона за конкуренцията, с която да се защитят българските производители и доставчици в търговските вериги. Не е ясно в какво се състои тази идея.
"Ние държим да бъдат регламентирани отношенията "български производители - големи търговски вериги" и да защитим българските интереси", добави Панчев. Според него българският продукт трябва да бъде толериран от големите търговски вериги. "Искам да защитаваме българското, защото за съжаление много български производители фалират".
Нелоялни практики
От своя страна председателят на Сдружението за подерна търговия Йордан Матеев информира, че Европейската комисия (ЕК) е излязла със Зелена книга, в която се казва, че в Европа са налице нелоялни практики в двустранните отношения търговец - производител. Проблемът не е само в големите магазини, а във всички части на веригата, подчерта той.
Йордан Матеев добави: "ЕК ще излезе с решение по този въпрос до края на годината. В Зелената книга се казва, че националните законодателства по тази тема не само не помагат, те дори вредят".