Регулациите струват над 160 млн. лв. годишно на бизнеса

09.11.2010 | 13:50
по статията работи:
Фирмите имат утежнен достъп до пазара заради многото и често скъпи регулаторни режими, става ясно от анализ на БСК
Регулациите струват над 160 млн. лв. годишно на бизнеса

Близо 162 милиона лева дава годишно бизнесът за такси за регулации.

Въпреки плановете, записани в Националната програма за реформи, до 2020 година да се намали с 20 на сто административната тежест за бизнеса, у нас регулациите продължават да са сериозна пречка и ограничават пълноценното участие на бизнеса в развитието на икономиката.

Това са част от резултатите от анализа "Администриране на регулаторните режими - модерно регулиране", председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев

У нас има 5 закона, които регламентират правилата, на които трябва да отговарят регулациите за бизнеса, но липсва реален синхрон по прилагането им. Данев припомни, че през 2003 година е бил премахнат регистъра на регулаторните режими, тъй като той беше непълен и подвеждащ. През последните седем години администрацията не направи нищо съществено, за да имаме адекватен действащ регистър, коментира председателят на камарата.

Преди три години стопанската камара е предоставила списък с 62 закона, които трябва да бъдат променени, за да се синхронизират правилата за регулиране. До момента нито един от тях не е променен.

От своя страна зам.-председателят на БСК Камен Колев обяви, че България е на 84-то от 134-те възможни места по държавно регулиране според показателя за глобална конкурентоспособност, а корупцията у нас се увеличава заради тежките регулации за бизнеса по данни на "Транперанси Интернешънъл".

Фирмите имат утежнен достъп до пазара заради многото и често скъпи регулаторни режими.

Много сектори у нас се регулират, без да има реална нужда от това, защото те не застрашават обществения интерес. В същото време искания за разрешителни и лицензи отлежават в ключови министерства, сред които регионалното и Министерството на околната среда и водите. Статистиката показва, че МРРБ не е дало отговор за концесиониране на повече от 500 компании, а министерството на околната среда бави повече от 1000 оценки за въздействието над околната среда, както и за комплексни разрешителни, става ясно още от изследването на стопанската камара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...