Всеки животновъд, който предава мляко за преработка или за пряка консумация, е длъжен до края на май да представи две проби за анализ в една от двете акредитирани лаборатории в София или Хасково. Това съобщиха от Асоциацията на млекопреработвателите в България и Националния съюз на говедовъдите в България, като се позовават на промените в наредба 2 за специалните изисквания за производство, събиране, транспортиране и преработка на сурово мляко.
Без резултатите от тези две проби млякото ще се приема за неотговарящо. От юни нататък всеки месец животновъдите ще трябва да пращат проби за изследване, гласи още наредбата, която беше променена през март 2017 г. Това предупреждение не дойде от Българската агенция за безопасността на храните, а от браншовите организации, което е сигнал, че ролята им м защита на дребните фермери нараства. Голяма част от тях протестираха срещу това изискване, тъй като то значително ще натовари бизнеса с допълнителни ангажименти.
Рангел Матански от говедовъдния съюз обясни, че в спешен порядък ще се търси начин за улесняване на дребния бизнес при даване на пробите.
Проверките на суровото мляко се извършват периодично от БАБХ, като началото беше поставено в началото на 2016 г.