Режимът на тока е все по-реален, заявиха от електроразпределителните предприятия. Причината е, че макар и цената на тока да скача с близо 10% от 1 октомври, средствата за поддръжката на разпределителнитe мрежи все повече намаляват, информира в. "Стандарт".
За вероятността да останем на тъмно през зимата предупреди още преди два месеца вицепремиерът Екатерина Захариева. Дори и при новата по-висока цената на тока от 1 октомври ЕРП-та декларират, че не им достигат средства за инвестиции в мрежата.
От ЧЕЗ коментираха, че едва 0,7% от стойността на фактурите за ток на битовите абонати остават в компанията и че делът й в цената на тока намалява от 13% през 2006 до 0,7% през 2014 г. "ЧЕЗ Електро" отчита загуба от 6,6 млн. лв., а "ЧЕЗ Разпределение" - 4,9 млн. лв.
Подобно е положението и в останалите ЕРП-та. За да поддържа мрежата в нормално състояние, ЕВН всяка година трябва да инвестира 130 млн. лв. Вложенията обаче са двойно по-малки, защото инвестиционните програми не се признават от ДКЕВР, обясниха от компанията и допълниха, че негативният ефект ще се прояви през следващите години, когато аварийността ще зачести и режимът на тока ще стане реален.
От "Енерго-Про" обясняват, че мрежата им е в най-тежко състояние в страната и инвестициите в нея трябва да са най-сериозни. От трите компании все пак са приветствали вдигането цената на тока като позитивна стъпка към оздравяване на системата.
От ДКЕВР никога не са признавали напълно разходите на енергийните дружества за поддържане на мрежата. Комисията винаги е съветвала компаниите да изтеглят кредити, за да поддържат мрежата.