На снимката: Херман ван Ромпой.
Липсата на време е основната причина Великобритания да не подкрепи общите мерки на ЕС срещу кризата. Те бяха приети на последния за годината редовен Европейски съвет в края на миналата седмица. Това заяви в коментар за белгийското радио Ве Ер Те председателят на Съвета Херман ван Ромпой, цитиран от БТА.
Часове преди началото на заседанието на Европейския съвет в петък той свика на работна вечеря държавните и правителствените ръководители от ЕС. Срещата продължи над 10 часа. По неговите думи британският премиер Дейвид Камерън е настоявал мерките за финансово наблюдение да не обхващат Лондонското сити. Ромпой е държал да бъде постигнато споразумение преди отварянето на борсите в петък сутринта.
Вечерята на лидерите продължи до 6.00 ч. сутринта в петък миналата седмица. По думите на Ромпой, времето не е достигнало, за да бъдат обсъдени достатъчно предложенията на Великобритания. Той уточни, че Камерън не е разполагал с писмено предложение, като е изложил британските идеи в устна форма.
Междувременно вицепремиерът и лидер на либералните демократи Ник Клег разкритикува вчера Дейвид Камерън за отказа му да сътрудничи с останалите европейски лидери в затягането на мерките за бюджетната дисциплина в еврозоната. В момента критики отправи и премиерът на Шотландия Алекс Салмънд, предаде ДПА.
Неодобрителните коментари бяха направени в отворено писмо, разпространено тази сутрин от британската агенция Press Association. Салмънд обвини Камерън, че е допуснал грубата грешка да промени отношенията на Великобритания с ЕС. Той е направил това без да се допита до коалиционните си партньори или до правителствата на Шотландия и Уелс, които също ще бъдат засегнати от премиерската стъпка.
В същото време стана ясно, че по-голямата част от британците подкрепят решението на премиера Дейвид Камерън да се противопостави на създаването на нов европейски договор, сочи проучване на общественото мнение, цитирано от АФП и Агенция "Фокус".
57% от запитаните смятат, че Камерън с право е използвал правото си на вето срещу новия договор. Едва 14% от британците определят хода за грешен. Близо половината избиратели, които са гласували за проевропейската Либералдемократическа партия, подкрепят решението на премиера-консерватор.
Въпреки общото одобрение към позицията на премиера, 56% от анкетираните смятат, че именно тя ще доведе до ограничаване на влиянието на Лондон в ЕС.