Очаквано бившият председател на парламента Росен Желязков е кандидатът за премиер на ГЕРБ.
Той взе папката с първия проучвателен мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев и има точно седем дни, за да предложи структура и състав на кабинет. Формацията вече даде заявка за опит с правителство на малцинството, което да е "изцяло на ГЕРБ".
Кандидатурата му бе представена от лидера на партията Бойко Борисов, а пред държавния глава Росен Желязков обяви структурата и състава на кабинета, в който ще има един вицепремиер и 19 министри.
Томислав Дончев е кандидатът за вицепремиер и министър на иновациите и растежа;
Людмила Петкова, за финансов министър;
Даниел Митов е предложен за външно министерство;
Министерство на вътрешните работи – Калин Стоянов;
Министър на отбраната – Атанас Запрянов;
Министър на регионалното развитие – Николай Нанков;
Министър на правосъдието – Мария Павлова;
Делян Добрев бе предложен за Министерство на енергетиката;
Министър на социалните работи – Деница Сачева;
Министър на образованието и науката – Красимир Вълчев;
Министър на здравеопазването – Костадин Ангелов;
Министър на културата – Любен Дилов;
Министър на земеделието и храните – Георги Тахов;
Министър на околната среда и водите – Ивелина Василева;
Министър на транспорта и съобщенията – Георги Гвоздейков;
Министър на икономиката и индустрията – Теменужка Петкова;
Министър на електронното управление – Владимир Темелков;
Министър на туризма – Евтим Милошев;
Министър на младежта и спорта - Красен Кралев.
Припомняме ви, че кандидатът за министър-председател Росен Желязков бе председател на Народното събрание в 50-ото Народно събрание. В миналото той е бил и министър на транспортна информационните технологии и съобщенията в третото правителство на ГЕРБ.
Според Конституцията президентът, след консултации с парламентарните групи, възлага на кандидата за премиер, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство. Когато в седемдневен срок той не успее да предложи състав на Министерския съвет, държавният глава възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател. Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, държавният глава възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател. Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
На 24 юни започнаха консултациите при президента за съставяне на правителство. В рамките на три дни държавният глава проведе срещи с всички парламентарно представени партии за съставяне на бъдещ кабинет.
Правителство на малцинството, програмен и експертен кабинет бяха сред предложенията на парламентарните сили, лансирани на разговорите.
ГЕРБ-СДС носят отговорността си и ще предложат правителство на малцинството, обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, като беше категоричен, че кабинет може да се случи само с първия мандат.
Заместник-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев посочи, че най-логично е да бъде подкрепен мандатът на победителя в изборите.
От ПП-ДБ потвърдиха заявката си да са твърда евроатлантическа и антикорупционна опозиция.
Ако не бъдат изпълнени първият и вторият мандат, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изрази готовността си да поеме третия мандат и да разговарят с всички политически сили за съставяне на широко правителство с консенсусна фигура за премиер, без ГЕРБ и ДПС.
От "БСП за България" посочиха че, ако се стигне до трети мандат, ще участват активно в диалога с всички политически сили за сформиране на експертно националноотговорно пробългарско правителство.
Предлагаме експертен кабинет с третия мандат, заяви председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Той поясни, че става въпрос за експертен кабинет в условия на политическа криза, като единствения възможен изход за излизане от нея и връщане на доверието на гражданите.
А най-близо до "Величие пък се оказа идеята за програмно правителство с ясни цели и задачи.