Русия разглежда възможностите за създаване на собствена криптовалута

27.05.2016 | 15:30
по статията работи: Даниел Василев
Възможностите на електронните пари се тестват както от други държави, така и от частни компании
Русия разглежда възможностите за създаване на собствена криптовалута
Снимка: Thinkstock/Guliver

Министерството на финансите, централната банка на Русия и Росфинмониторинг вече обсъждат възможностите за създаване на местна криптовалута, посочи държавния сектретар и зам.-директор на Федералната служба за финансов мониторинг Павел Ливадни, предаде „Комерсант“.

Към настоящия момент се обсъждат основните принципи. Регулираната руска криптовалута не трябва да е беземисионна (тоест не просто да се генерира от компютър по определен алгоритъм като биткойна и без кавато и да е правна отговорност за процеса), тя трябва да има емитент с права и задължения. Това могат да са „финансови организации, на които ще бъде поверена емисия от криптовалута“, коментира Ливадни.

Очаква се ако проектът за криптовалута бъде реализиран, жителите на Русия да могат да я търгуват за и срещу рубли на специализирани електронни борси, като флуктуацията на стойността на електронните пари ще бъде предварително зададена. Освен това идентичността на търгуващите с руската криптовалута ще бъде публична, „за да се сведат до минимум анонимните преводи“. Понастоящем страната е сред 5-те най-големи страни по брой транзакции в глобален мащаб.

Русия не е първата страна, която разпознава възможностите на криптовалутите. По-рано тази седмица Япония регламентира ползването на биткойни със закон, което според властите в страната ще им позволи по-лесно да защитят потребителите при транзакциите с криптовалутата и ще намали финасовите измами. Реформата ще влезе в сила от догодина. В началото на месеца стана ясно, че гражданите на швейцарския град Цуг ще могат да плащат в биткойн за услугите на местната администрация.

Освен за държавите, криптовалутите и особено технологията зад тях се оказаха подходящи и за частните финансови институции. J.P. Morgan, Bank of America и Credit Suisse вече тестваха блок-веригата като начин за извършване на суапове, а през април от Barclays обявиха, че ще партнират със стартъп, използващ биткойн за разплащане.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...