Руските туристи намаляват за трета година и причините не са само извън България

18.11.2019 | 18:10
по статията работи: econ.bg
По официални данни на руската гранична служба за деветте месеца на 2019 г. броят на пътувалите до България с цел туризъм е бил малко над 309 хиляди души, което е намаляване с 12% спрямо същия период на 2018 г.
Руските туристи намаляват за трета година и причините не са само извън България
Снимка: под лиценза на creative commons

Туристическият поток от Русия към България намалява трета поредна година и причините за това не са само в процеси извън страната, съобщават порталите TravelRussianNews и votpusk.ru, цитирани от българското издание dnevnik.bg.

По официални данни на руската гранична служба за деветте месеца на 2019 г. броят на пътувалите до България с цел туризъм е бил малко над 309 хиляди души, което е намаляване с 12% спрямо същия период на 2018 г. Ако през 2016 г. страната е била пета по популярност сред почиващите руснаци, то сега е слязла на 12-о място. Туроператори в Русия казват, че отминалият летен сезон е бил слаб, но не катастрофален, и е дал доста поводи за размисъл на бизнеса.

Димитър Цонев, генерален директор на туристическата агенция Solvex, посочва няколко негативни фактора. Първият е по-лошите резервации през зимата и пролетта, което той отдава на поскъпналото евро и поевтиняващата турска лира. Юни беше дъждовен и хладен, поради което България се е продавала слабо и операторите са започнали да съкращават чартърните полети. Когато са видели, че и европейските туристи намаляват, българските хотелиери са започнали да правят отстъпки.

"Дори петзвездни хотели предлагаха 30 - 40 процента по-ниски цени - не си спомням някога да се е случвало нещо подобно. Руснаците се оживиха, а и рублата се стабилизира и поскъпна, но пазарът се оказа неподготвен за резервации last minute", описва Цонев. Според него в този момент се е оказало, че просто е нямало свободни самолети за чартърни полети. Ако това се беше случило, намаляването на броя руски туристи щеше да е по-малко.

"Българският сезон приключи без загуби, но и без растеж. Запазихме миналогодишните обеми и в средата на лятото разбрахме, че сме постъпили правилно", коментира Ирина Костенко, генерален директор на "Библио-Глобус". Тя посочва друга причина - зачестили оплаквания на клиенти за несъответствие между цени и качество на туристическия продукт в България. По думите ѝ най-близък конкурент в момента на страната се оказват черноморските курорти на Русия. "Известна част от хората безусловно беше изтеглена от нашите курорти, които вече предлагат широк избор от хотели от всякакви категории, и то без да са необходими визи."

Сергей Толчин от "Интурист" през тази година всички руски туроператори са подходили много предпазливо към обемите туристи, които могат да осигурят за българския пазар. Някои са съкратили полетите си само до едно летище, за да ограничат евентуални загуби. "Мисля, че в крайна сметка не спечели никой. Търсенето на България намалява не само на руския пазар, но и на европейския - това се видя добре от отминалия сезон. Според мен проблемът е в цените за настаняване", казва още генералният директор на компанията.

Димитър Цонев препоръчва операторите на хотели в България да променят не само цените. "Пазарът се нуждае от преосмисляне на цялостната хотелиерска политика и към руския, и към европейския пазар. Трябва да са по-активни в рекламирането на своите възможности и да са на място в регионите за набиране на гости, както правят колегите им в много други държави. С едно участие на изложение не става."

Статистиката потвърждава загрижеността на руските туроператори за българския пазар. Ако през 2016 г. по официални данни страната е била посетена от почти 482 хиляди души с цел туризъм, то през миналата те вече са били 360 хиляди, или с над 130 000 по-малко, и няма видими причини 2019 г. са промени тази тенденция. Показателно е, че България не е включена дори сред водещите 10 дестинации на индекса "Магазин за най-търсените пътувания", отразяващ популярността сред туристите.

Данните от българското министерство на туризма и от властите в Бургас потвърждават това намаляване - ранните записвания са били 25% по-малко тази година, а през юли Русия е оглавила с 16% списъка на страните с най-голям спад на туристите по Южното Черноморие.

Като цяло има по-малко пътници за периода януари - октомври, казват и от "Фрапорт", оператори на летищата във Варна и Бургас. Дори през август, в пика на сезона, намаляването е било с 10%, а за деветте месеца - 11.5%. Причината са по-малкото туристи от Русия, Полша и Германия, както и засилената конкуренция от Турция, Тунис и Египет.

Цонев казва, че за следващата година е оптимист - ранното записване е тръгнало още през октомври, планира се голям фестивал през юли и чартърна програма с 6 полета седмично само за неговата агенция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...