Големият руски пазар е отворен за продукцията на българските малки и средни предприятия. Това заяви посланикът на Русия в България Н.Пр. Юрий Исаков пред Агенция "Фокус".
"Не е тайна, че повече от 20 години след разпадането на системата на СИВ (Съвет за икономическа взаимопомощ) и прехода на икономиките на страните ни на пазарни принципи, мнозина руснаци с добро си припомнят качествените стоки, станали своеобразна българска "визитка" - български домати, чушки, други зеленчуци, вино, козметика, фармацевтични стоки и други", коментира руският посланик у нас.
По думите на Исаков под влиянието на новите икономически и политически действителности експортът в Русия се е съкратил.
Той обясни това с преориентацията на България към европейския потребител, пременилите се координати на руските доставчици, рязкото съкращаване на широкомащабното търговско производство на редица стоки от традиционния български износ. По думите му, за да се промени тази ситуация, са необходими усилия и от двете страни. "В последно време бяха предприети немалко стъпки за кардиналното увеличаване на взаимната търговия", каза още той
"За увеличаване на българския експорт в Русия помага железопътно-фериботната линия Варна - Кавказ, която вече три години позволява осъществяването на преки превози между страните ни, като изключва транзитните държави. Динамично се развиват преките икономически контакти на регионално ниво. Скорошното ни встъпване в Световната търговска организация (СТО) създава допълнителни възможности”, каза посланик Юрий Исаков.
Руската федерация стана член на СТО през август миналата година след дълги преговори и чакане в продължение на 19 години.
Същевременно руският посланик коментира, че въвеждането на безвизов режим между Русия и Европейския съюз ще увеличи значително туристическия поток в България. По думите му Москва работи активно в тази посока, но някой страни-членки на ЕС изпитват съмнения и това възпрепятства процеса.
"Ние приканваме нашите партньори - да се откажат от политизирани подходи и да признаят, най-накрая, общата изгода от решаване на визовия въпрос, който е една от ключовите точки за взаимоотношенията на Русия с ЕС, а и по този начин - и с България, като негова членка”, заяви дипломатът.
Исаков подчерта, че Москва следи отблизо развитието на деловият и инвестиционният климат у нас. По негово думи положителните промени са сериозен импулс за привличане на руски инвестиции.
Той припомни, че има голям брой руснаци са вложили средствата си в недвижими имоти. Руският посланик добави, че водещите позиции не неговите съграждани на този пазар ще се укрепят.
За цялата 2012 година размерът на преките чуждестранни инвестиции от Русия е в размер на 165.8 млн. евро. Инвестиционният поток от Руската федерация у нас е един от най-големите - четвърти по ред, като преди Москва са Холандия, Люксембург и Швейцария.