През първото полугодие на 2012 спадът в строителството в страната е около 7% и това е тенденция за съжаление, заяви в Добрич Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България, където днес официално бе открит новият офис на областното представителство на организацията, информира агенция "Фокус".
"Спадът се чувства и в секторите, на които се е крепило строителството през последните години", каза Глосов и поясни, че има предвид инфраструктурното строителство. Обяснение за това се търси във факта, че един по един приключват големи обекти в инфраструктурата.
По думите му в сегашния момент има много обекти, но те са на по-малка стойност. На практика като бройка обектите, които се строят, са повече, но като пари цифрите са по-малко.
На фона на цялостната картина в страната Добрич е сравнително добър регион и това се дължи предимно на курортното строителство, каза председателят на Камарата на страоителите. Въпреки че през последните няколко години този тип строителство е намаляло, сега се наблюдава раздвижване, благодарение появата на руски инвеститори.
"Като цяло за страната именно инвеститорите при курортното строителство доста осезаемо влияят на процесите", допълни Светослав Глосов. По думите му, за Добрич предстои период на сериозно строителство с 6 лота по обновяване на водния сектор и това ще раздвижи доста сериозно строителния сектор в региона.
От Камарата изразяват надежда в следващия програмен период да се почувства подем в строителството. По тяхна информация в бюджета за следващата година са предвидени средства за проектиране, тъй като 2013 година е времето за подготовка на следващия програмен период, за да бъдат усвоени европейски средства.
"През последните години именно това са средствата, благодарение на които строителният бранш се издържа", подчерта Светослав Глосов. През следващата година държавата единствено ще съфинансира европейски проекти. 90% от изпълняваните от строителния бранш проекти у нас са финансирани от ЕС.
Около 4200 са строителните фирми, вписани в централния професионален регистър. За сравнение преди 5 години регистрираните строителни фирми у нас са били 6000. От тях около 100 са чужди фирми.
"Строителството е динамичен процес, има фалити на фирми, изникват нови", отбеляза Глосов. Има процеси, при които малки строителни фирми увеличават своя обем и обратно, както има и прекратяване на работа на малки фирми.
По данни на НСИ, изнесени преди няколко дни, строителството през август тази година бележи ръст от 1,2% на годишна база. Същевеременно през юли тази година секторът на строителството отбеляза леко увеличение от 0,4% спрямо същия месец на миналата година.