Потребителските цени в Япония, с изключение тези на храната, са се повишили с 0,7% през юли в сравнение със същия период за миналата година, предаде „Би Би Си“. Това е най-бързото темпо на растеж за последните 5 години.
Все пак, по-бързата инфлация е причинена главно от увеличението на цените на горивата заради слабата йена, а не от по-голямо търсене на местните пазари.
Япония се опитва да сложи край на продължащата години дефлация и падащи цени, които се смятат за основен проблем пред икономическия растеж на страната.
На пръв поглед падащите цени изглеждат добре, но те пречат на икономиката, тъй като карат потребителите и бизнеса да отлагат сделки с надеждата, че в бъдеще ще успеят да се доберат до още по-ниски цени.
Стагнацията при заплатите и печалбите пък прави изплащането на дълговете от страна на заемополучателите още по-трудно.
Управляващите в страната излязоха наскоро с редица мерки за справяне с намалението на цените - проблем, от който Япония страда през по-голямата част от последните две десетилетия. Тези мерки, включващи удвояване на предлагането на пари и достигане на 2% годишната инфлация, доведоха до рязко поевтиняване на местната валута.
Йената е отчела спад в стойността си с около 20% спрямо щатския долар от септември миналата година, което прави вносът все по-скъп. Вносителите на горива усетиха поевтиняването на йената най-силно.
След затварянето на повечето ядрени реактори в страната през 2011 Япония страда от недостиг на енергия. В следствие на това по-голямата част от нея се внася.
„Увеличаването на потребителските цени идва от цената енергията, а напрежението върху нея вероятно ще започне да намалява през следващите месеци“, смята Шуджи Тонучи от Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities в Токио.
Експертът допълва, че е оптимистично настроен по отношение постигането на поставената от централната банка инфлационна цел от 2%, но нещата не стоят така при потребителските цени.
Данните за индустриалното производство в Япония пък показват ръст от 3,2% през юли в сравнение със същия период през миналата година.