Планът за възстановяване на японската икономика - до кога ще го има?

22.07.2013 | 11:55
по статията работи: Симеон Досев
Убедителната изборна победа дава на премиера Шиндзо Абе повече свобода на действие
Планът за възстановяване на японската икономика - до кога ще го има?

Управляващата коалиция на министър-председателя Шиндзо Абе спечели решително изборите за Горна камара в японския парламент, което кара много анализатори да се съмняват дали трудните икономически реформи ще бъдат продължени, съобщава агенция „Ройтерс“.

Либералната демократическа партия (ЛДП) и нейният коалиционен партньор спечелиха 76 от възможните 121 места в Горната камера.

Това слага край на продължащата 7 години вече политическа нестабилност и дава шанс на Абе да се превърне в първия задържал се по-дълго време на поста лидер. Това се случва, след като реформистът Жунихиро Койзуми напусна властта през 2006 г. след 5-годишно управление.

Абе, който се върна на власт през декември след победа на изборите за Долна камара, заяви в неделя (21 юли), че възнамерява да продължи с плана си за възстановяване на икономиката на страната, известен като „Абеномика“. Мерките включват облекчаване на паричната политика, фискални разходи и дерегулация.

„Заявихме, че нашата икономическа политика не е грешна и обществото ни даде подкрепата си. Сега хората искат да видят ползите. Икономиката определено се подобрява“, каза уверено Абе, когато изборната победа вече беше официално обявена.

„Искаме да направим всичко възможно за да генерираме позитивен икономически цикъл - такъв, в който условията на работа се подобряват, а заплатите растат, увеличавайки личното потребление и подтиквайки компаниите да инвестират“, допълни той.

Много анализатори обаче изразиха тревогите си, че убедителната изборна победа ще накара Абе да изостави трудните икономически реформи и да се ориентира към централния за идеологията му по-консервативен дневен ред.

Този дневен ред включва изменение на конституцията на страната, засилване на отбранителната политика и представяне на японската история с по-неоправдателен тон.

„Човек с три лица“

Засега повечето анализатори остават на мнение, че Абе няма да обърне гръб на икономическия си план. Също така той е изправен пред дилемата дали да увеличи данъка върху продажбите от 5% на 8% с цел намаляване на огромния публичен дълг на страната.

„Според мен Шиндзо Абе има три лица. Абе като политик с десни възгледи, Абе като прагматик и Абе като икономически реформатор“, заяви Шинчи Китоака, председател на Международния университет в Токио. „Засега той показваше единствено третото си лице и ще се опита да продължи да прави това и след изборите“.

Въпреки това министър-председателят анонсира нови мерки по отношение на политиката за сигурност, които бележат сериозна промяна в държавата, гордееща се със своя пацифизъм.

Сред промените са изменение в конституцията, премахващо забраната за упражняване на колективна самоотбрана, както и нов преглед на отбранителната политика, който ще позволи на страната да атакува вражески бази и да създаде военноморски флот.

Според Абе обаче има нужда от повече обществен дебат по тези въпроси.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...