Два часа след като изтече крайният срок Сенатът на САЩ одобри проектозакона за избягване на т. нар. "фискална пропаст". Така икономистите наричат едновременното сериозно увеличение на данъците и съкращаване на публичните разходи.
Президентът на САЩ Барак Обама призова долната камара на Конгреса - Камарата на представителите, да приеме незабавно документа. С приетия проектозакон северноамериканската държава ще може временно да забави съкращенията с два месеца. Ако те бяха влезли в сила, това щеше да означава, че трябва да бъдат направени бюджетни съкращения в размер на 1,2 трилиона долара за 2 г. Те евентуално ще засегнат отбраната и вътрешните програми.
Споразумението идва след месеци на спорове и е компромис, който не се харесва на никого. То беше прието с 89 гласа "за" и 8 гласа "против". Предстои проектозаконът бъде разгледан и одобрен в Камарата на представителите, където мнозинство има опозиционната Републиканска партия, информира CNN.
В приетия буквално в последния момент документ се запазват данъците на повечето американци. По-големи налози обаче ще плащат онези, които сами изкарват повече 400 хил. долара годишно, както и двойките, които изкарват за година повече от 450 хил. долара. Тези групи хора ще трябва плащат данък в размер на 39,6% върху доходите си вместо досегашните 35%.
Също така беше прието, че налозите върху наследствените имоти се увеличават от 35 на 40 на сто. Ръст ще има и при данъка върху капиталовата печалба – от 15 на 20 на сто. Държавата ще продължи да плаща детски надбавки, кредитите за научни изследвания и др.