Франк Уизнър, бивш американски посланик в Египет, е в Кайро, за да се срещне с високопоставени представители на режима, преди да представи анализ за ситуацията в страната на президента Барак Обама, съобщи говорителят на Държавния департамент Филип Кроули, цитиран от АФП и БТА.
Кроули подчерта, че бившият дипломат е в Кайро като частно лице, но тъй като познава някои от основните играчи в египетското правителство, администрацията на Обама е поискала мнението му за събитията в Египет. Бившият посланик щял да повтори и позицията на САЩ за необходимостта от демократични реформи.
"Изпратихме много ясно послание на Египет публично и по частни канали. Така че не става дума за липса на комуникация", посочи Кроули по повод изпращането на бившия посланик в Кайро.
От началото на протестите в Египет САЩ призовават за преход към демокрация, без да споменават за оставка на дългогодишния си съюзник Хосни Мубарак. По думите на Кроули това е въпрос, който египтяните сами трябва да решат.
По-рано излезе информация, че египетският президент Хосни Мубарак и генералите му смятали, че отпусканата от САЩ щедра военна помощ е награда, която "не може да се пипа", тъй като се дава в замяна на мира с Израел. Това разкри сайтът "Уикилийкс", предаде АФП, цитирана от БТА.
В американски дипломатически документи от 2009 г. се изтъкват тесните връзки между двете страни, което води до сегашната трудна ситуация за САЩ седмица след масовите протести срещу режима на Мубарак.
В дипломатическа грама от 31 март 2009 г. посланикът на САЩ в Кайро пише, че американската военна помощ е дала резултат през годините.
"Президентът Мубарак и армейските командири смятат програмата ни за военна помощ за крайъгълен камък във военните ни отношения и са на мнение, че отпусканата годишна сума от 1.3 милиард долара е
"обезщетение, което не може да се пипа", за да
се запази мирът с Израел", се казва в грамата, цитирана от британския в. "Гардиън".
"Осезаемите печалби от военните ни отношения са ясни - Египет остава в мир с Израел, а американската армия ползва приоритетен достъп до Суецкия канал и египетското въздушно пространство", се казва още в дипломатическата грама.
В същия документ се изразява песимизъм към готовността на властите в Кайро за политически реформи.
"Египетската демокрация и усилията в подкрепа на правата на човека се задушават", се казва в грамата.