България ще подкрепи мерките за засилване на финансовия надзор на наднационално равнище и за защита на потребителите на финансови услуги в Европейския съюз. Те са заложени в законодателен пакет за изграждане на финансова надзорна рамка на ЕС, който беше разгледан от Съвета по европейски въпроси (СЕВ). В Министерския съвет СЕВ проведе открито за медиите заседание, съобщиха от правителствената информационна служба.
Законодателният пакет предвижда създаването на три нови надзорни органи на Европейския съюз. Това са Европейският банков орган, Европейски орган за ценни книжа и пазари и Европейски орган за застраховане и професионално и пенсионно осигуряване.
Мерките на ЕС имат за цел да укрепят европейските надзорни функции за по-висока защита на гражданите и възстановяване на доверието във финансовата система на съюза в условия на криза. Предвижда се новите надзорни органи да работят съвместно с националните финансови надзорни институции на държавите-членки и решенията им да бъдат правно обвързващи.
На заседанието си СЕВ разгледа актуализирана рамкова позиция на страната ни по предложение за Регламент на Съвета на ЕС относно Европейското частно дружество. Регламентът е част от мерките, които ЕС предприема, в подкрепа на малките и средните предприятия в съюза и с него в българското законодателство се въвежда нова европейска дружествена форма. България ще отстоява европейските частни дружества да бъдат учредявани на наша територия с минимален капитал от 2 лева, както дружествата с ограничена отговорност, регистрирани у нас.
Съветът по европейски въпроси разгледа и позицията на страната ни за участие в заседанието на Съвета по общи въпроси и външни отношения на ЕС на 16 и 17 ноември, в частта "Външни отношения" и относно "Световната търговска организация, многостранната търговска система и обща икономическа обстановка". Позицията е във връзка със седмата сесия на Министерската конференция на Световната търговска организация, която ще се състои в началото на декември в Женева. Представена беше и националната ни позиция в частта за политиката за развитие. Очаква се на срещата на министрите по политиката за развитие да бъдат приети заключения по Съвместния доклад на Европейската комисия и Шведското председателство относно "Изменения на климата и развитие".
Пред представители на медиите заместник-министърът на външните работи Красимир Костов представи работата на Съвета по европейски въпроси и отчете дейността му от 27 юли до 6 ноември тази година.