Синдикатите искат да разделят данъците от осигуровките

10.09.2013 | 14:53
по статията работи: Теодора Пенева
Социалните партньори не успяха да стигнат до консенсус относно готвените промени в единната данъчно-осигурителна система
Синдикатите искат да разделят данъците от осигуровките

Синдикати и работодатели не успяха да стигнат до консенсус по належащия казус, свързан с данъчно-осигурителната ни система. Това предаде Нова ТВ.

Двете основни теми на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) бяха промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и в Кодекса на труда (КТ). Срещата беше председателствана от вицепремиера по управление на средствата от Европейския съюз Зинаида Златанова. В нея участва и зам.-министърът на финансите Людмила Елкова.

Заложените от кабинета нови текстове в Данъчно-осигурителния кодекс предвиждат възможността за фирми и физически лица да погасяват първо главницата и после лихвите и разноските, когато внасят пари към единната сметка. Основният проблем е, че когато дружество или гражданин натрупа дълг към държавата, първата вноска за изчистването им автоматично погасява най-старите, а не текущите им задължения.

В крайна сметка някъде в системата се бавят и декларациите, които уточняват, че внесените средства трябва да покрият осигурителните вноски на хората. При това проблемът обхваща както работодателите, така и самоосигуряващите се лица.

По тази тема социалните партньори се обединиха общо взето само около факта, че проблем в единната система в момента има.

Синдикатите обаче няма да подкрепят предложените промени. От КТ „Подкрепа“ като цяло не са съгласни вноските за данъци и осигуровки да се плащат в една сметка и предлагат тя да се раздели.

"Категорично не можем да се съгласим с осигурителните вноски да се покриват данъчни задължения, да се извършват нерегламентирани плащания, да се запълват пробойни на държавния бюджет“, заяви Димитър Димитров от КТ „Подкрепа“, като добави, че единната сметка е грубо погазване на бюджетното законодателство.

От Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) отхвърлиха частично проекта, информира БНР. Те все пак смятат, че текстовете съдържат някои положителни елементи.

Съвсем различна е позицията на работодателските организации, представени в Тристранния съюз. Те обявиха, че подкрепят промените.

"Бележки по законопроекта, така, както е представен, практически няма", заяви от своя страна Людмила Елкова, цитирана от БТА. По думите ѝ единствените забележки са, че предлаганите промени са крайно недостатъчни и не решават основните проблеми на единната данъчно-осигурителна сметка.

Въпреки че не успяха да се договорят за ДОКП, партньорите от НСТС се обединиха около някои промени в Кодекса на труда, касаещи правото на отпуск на родителите, осиновили деца. Те одобриха и идеята за въвеждането на механизма за обратно начисляване на ДДС при зърнените и технически култури.

В рамките на заседанието президентът на КНСБ Пламен Димитров беше избран за зам.-председател на НСТС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...