От Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) публикуваха в медиите отворено писмо до служебния вицепремиер и министър на труда и социалната политика Деяна Костадинова, в което изразяват неудовлетворението си от одобрените мерки за оздравяване на социалния сектор. Това стана, след като днес се проведе заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) с фокус тази тема.
Писмото на синдикатите започва по следния начин:
"Уважаема г-жо Костадинова,
Въпреки, че КНСБ остава на мнение, че възможности за преструктуриране на бюджетни средства има в повече от одобрената от Правителството сума, както и че нуждите от подкрепа на най-уязвимите социални групи остават силно неудовлетворени, първоначалното предложение на КНСБ беше сериозно преработено. Целта бе да се търси приближаване на позициите на партньорите – без да променяме целевите групи, по които още в НСТС се очерта почти пълен консенсус, предложихме конкретни активни мерки и еднократни (а не до края на годината) социални добавки за всички групи в еднакъв размер. Подобни крачки от страна на правителствените експерти в групата не бяха направени, а от страна на представителите на бизнеса – още по-малко.
Ето защо, след приключване работата на временната работна група, въпреки относително високото доближаване на позициите по отношение на активните мерки и много малка част от пасивните, Конфедерацията остава силно неудовлетворена от крайния резултат. Считаме, че той няма да отговори нито на обществените очаквания, нито на действителната необходимост на най-уязвимите групи".
КНСБ застава зад позицията, че не са изчерпани възможностите за пренасочване на бюджетни средства. Синдикатите настояват да се приеме втори пакет от спешни мерки срещу бедността и социалното изключване, който да бъде „поне в размера на първия“ (41 117 604 лв.).
Те не са съгласни и с разпределението на тези отпуснати допълнителни средства, при което 75% ( 30 617 604 лв.) са предвидени за така наречените „активни мерки“, а 25% - към директна подкрепа на доходите на най-бедните граждани.
Оттам отчитат като „твърде некоректно да се използват поводът и моментът“, за да се увеличат почти двойно годишно планираните средства по Националния план за действие по заетостта (НПДЗ).
Конфедерацията предлага разпределението да бъде в пропорцията 60:40, вместо 75:25. Съответно, за „активните“ мерки за социално оздравяване да бъдат предвидени 25 млн. лева, а за „пасивните“ - 16,1 млн. лева.
Сред конкретните предложени мерки и програми са осигуряването на 8-месечна заетост на безработни лица по Национална програма „От социални помощи към осигуряване на заетост” в общополезни дейности, насърчаването на работодателите да наемат безработни младежи, включително такива с трайни увреждания и др.
Пълния текст от отвореното писмо на КНСБ с предложения към социалния министър Деяна Костадинова можете да видите в прикачения по-горе файл.