Синдикатите настояват приватизационният договор за БТК да бъде оповестен незабавно

07.10.2005 | 17:12
по статията работи: econ.bg
Те настояват Парламентът да вземе отношение по сделката

 

В специална декларация на Синдикалната федерация на съобщенията към КНСБ, Федерация на съобщенията "Подкрепа" и Демократичния синдикат на съобщенията -АДС се иска незабавно да бъде оповестен приватизационния договор за БТК и парламентът да вземе отношения по въпроса за преодоляването на тежките социални последици от приватизацията на БТК.

Предлагаме на Вашето внимание пълния текст на декларацията на синдикатите:

След приватизацията, новите собственици на Българската телекомуникационна компания /БТК/непрестанно я преструктурират. Това се прави без ясен план и предварителна договореност със синдикатите и съгласувано с компетентните държавни институции.

Първият етап на т. нар. структурни реформи в компанията доведе до тежки последици - освобождаване на 9 хил. души от персонала. Освободен беше и изпълнителният директор. От м. май т. г., под ръководството на новия изпълнителен директор, едностранно се въвежда друга управленска структура, без да има гаранции за нейната оптимална реализация. Очевидно с нея се цели да се поправят грешките на предишното ръководство, като паралелно до края на 2005 г. да се освободят нови няколко хиляди специалисти.

Синдикалните организации категорично не приемат практиката за една година организационната структура да се променя три пъти с цел да се освободят общо около 15 хил. работници и специалисти. Това драстично "преструктуриране" е в грубо нарушение на КТД, който подписахме с новия мениджмънт и чийто срок на действие не е изтекъл.

Последиците от необмислените и шоково провеждани реформи са неблагоприятни:

  • за държавата, защото се претоварва националния пазар на труда с голям брой безработни и средствата за техните обезщетенията;
  • за персонала, защото хиляди подготвени кадри ще отидат на улицата без препитание;
  • за потребителите, защото българските граждани и фирми на територията на Р България търпят последиците от влошеното качество на телекомуникационните услуги;
  • за европейската интеграция, защото са съпроводени не само с нарушения на българското законодателство и приватизационния договор, но и на поетите ангажименти от България към ЕС. Напомняме, че според приватизационния договор през третата година след приватизацията, купувачът трябва да поддържа 20 530 работни места. Въпреки това новите работодатели на всяка цена се стремят още до края на 2005 г. да сведат персонала на 8-10 хиляди души. Анализът на ситуацията в БТК показва, че зад самоцелното "преструктуриране" се крие план за бърза препродажба на компанията на много по-висока цена до края на 2005 г. Това би било нов тежък удар върху интересите на заетите в компанията на българската държава. Като национално отговорни синдикати, силно сме разтревожени за съдбата на националния телеоператор, за хората, които работят в него и за потребителите. За да се излезе от тази сложна, объркана и рискова ситуация, се обръщаме към държавните органи и правителството да поеме ролята на арбитър в нашия спор с ръководството на БТК и да ни подкрепи в реализация на следните

ИСКАНИЯ:

  1. Незабавно да се огласят клаузите на приватизационния договор и анексите към него по сделката за БТК. Ситуацията да се обсъди в парламента и да се вземе решение за преглед на сделката.
  2. Да се преустанови практиката за потъпкването на българското трудово законодателство, завоалирана под "фирмената операция" - "доброволно напускане". ИА "Инспекция по труда" и прокуратурата са длъжни най-сетне и да си отворят очите за най-мащабното и безогледното нарушаване на трудовите и приватизационните закони в годините на прехода, което става редовна практика в системата на БТК - 9 хил. човека принудени да напуснат и още няколко хиляди в процес на освобождаване.
  3. Народното събрание незабавно да промени ЗУКТС и разреши правото на стачни действия в съобщенията.
  4. Новите работодатели да се съобразят с българските закони и институционалните правила за преговори със синдикалните партньори в частния сектор на икономиката. Ние сме за равноправно и конструктивно сътрудничество. За нас БТК е много скъпа. Работещите в БТК са го доказали и сега са готови да направят всичко възможно за нейния просперитет, защото тя е строена с труда и парите на няколко поколения български работници. Те и сега искат Телекома да се развива и те да се реализират професионално. Настояваме до края на 2005 г. със съдействието на правителството да се сключи нов двегодишен КТД между синдикалните организации в компанията и работодателите.
  5. До края на месец октомври 2005 г. да се увеличат работните заплати на персонала средно с 25 %.
  6. Новото българско правителство и засегнатите министерства, чиито ръководители не носят отговорност за нарушенията, да станат инициатори за подписване на тристранна приватизационна стратегия за преодоляване на тежките социални последици от приватизацията на БТК. По-конкретно това са Министерството на икономиката и енергетиката, Министерството на транспорта и МТСП, Агенция по Информационни технологии и съобщения. Очевидно, че освен правителството и премиер-министъра г-н Сергей Станишев подкрепа на нашите искания ще изразят още:
  • г-н Георги Първанов - Президент на Р България
  • г-н Георги Пирински - Председател на Народното събрание.
  • г-н Никола Филчев - Главен прокурор Р България

/Източник: БГНЕС

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...