Синдикати и депутати се договориха за промените в пенсионната система

26.05.2015 | 16:25
по статията работи: econ.bg
От Реформаторския блок все още са против увеличаването на вноските за пенсия
Синдикати и депутати се договориха за промените в пенсионната система
Снимка: Thinkstock/Guliver

Синдикати и депутати се договориха по отношение на основните промени в пенсионната система. Те се разбраха готвените законодателни изменения, които предстои да бъдат внесени в парламента, да не бъдат използвани за политически цели.

Според представителите на КТ „Подкрепа“ има подобни опасения, като именно те са причината за организирането на кръг от срещи с политическите сили. Днес (26 май) се проведе такава с партиите от управляващото мнозинство, включващо ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт.

По време на днешната среща председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира, че проектът на МС за промени в пенсионната система ще дава една "бъдеща устойчивост, грижа за хората и поносимост на мерките, които трябва да бъдат предприети за реализирането на договорените стъпки“.

По неговите думи са останали точки, които ще бъдат обект на обсъждане в рамките на Народното събрание (НС). След като пакетът от законодателни промени бъде внесен в парламента, народните представители ще разгледат и допълнителен анализ на синдикатите.

Независимо от постигнатия консенсус на днешната среща от Реформаторския блок продължават да са на мнение, че увеличаването на пенсионните вноски през 2017 – 2018 г. е проблем. Това заявява депутатът Радан Кънев.

„В Реформаторския блок отчитаме, че по меморандума от преди няколко години има повишение на вноската към универсалните фондове с два пункта, в парламентарната ни група този разговор ще продължи“, коментира той.

Президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов обаче твърди, че по основните въпроси управляващата коалиция се запазва стабилна и цяла.

„Припомняме, че този пакет сега е експертен и е формиран с участието както на предишната коалиция - БСП, ДПС, така на реформаторите с техния служебен министър, така и със сегашното управление - така че не бива да има политически заигравки“, смята той.

Все пак Манолов не изключва опасността от подобни действия, но не коментира от коя страна биха могли да дойдат те. Синдикалистът е на мнение, че въпреки постигнатото разбирателство тепърва предстои работа по завършването на истинските реформи в допълнителното задължително пенсионно осигуряване.

От своя страна президентът на КНСБ Пламен Димитров посочва, че все още има спорни въпроси, които се надяват да бъдат разрешени между първо и второ четене на законопроекта.

„Те са свързани с категорийните работници от тежката индустрия. Важно е, че плавното, но гарантирано увеличение на пенсиите през следващите 10 години с минимално увеличение от около 40 на сто е целта на тези промени“, коментира той.

Заедно с това синдикалистите поставят акцент върху реформата в сектор „Сигурност“, както и върху проблемите с инвалидните пенсии и пенсионните фондове.

Междувременно вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин твърди, че от Министерски съвет (МС) се канят да обжалват решението на ВАС за отмяна на минималната работна заплата. Миналата седмица от съда отмениха постановлението на кабинета за увеличаване на минималното трудово възнаграждение през 2015 г. В края на миналата година от правителството одобриха нарастване на минималното трудово възнаграждение с 20 лв. от 1 януари на настоящата година до 360 лв. и с още толкова от 1 юли до 380 лв.

След срещата на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) Калфин коментира, че работодателите и синдикатите не са се разбрали по отношение на увеличението на минималната работна заплата. Представителите на бизнеса у нас са против нарастването на минималното трудово възнаграждение с 20 лв. от 1 юли. 

"Министерството на финансите би подкрепило всякакво материално, информационно обезпечаване на изходната база данни, от която да се стигне до едно решение за определяне на размера на минималната работна заплата", заявява от своя страна финансовият министър Владислав Горанов.

"Няма съвършен механизъм, който да отчита максимално добре зависимостите между отделните микро- и макроикономически параметри и да дава готов отговор колко трябва да бъде минималната работна заплата", допълва той Горанов. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...