Производствената активност на Китай остава почти непроменена през септември, предаде агенция „Ройтерс“. Индексът PMI през миналия месец е 51,1 в сравнение с 51,0 през август.
„Въпреки че производството като цяло е стабилно, развитието не е балансирано“, смята Жао Хинге, старши статистик от Националното статистическо бюро на Китай. “Тенденцията към подобрение за големите и средните компании се консолидира, но малките все още срещат трудности“, допълва той.
Официалното проучване на производствената активност е насочено към големите компании, за разлика от това на HSBC, според което производството е регистрирало по-слаб от очаквания растеж през миналия месец поради ниско търсене на местните пазари.
Индексът за малките компании в проучването на HSBC намалява до 48,4 спрямо 48,8 през август, а за големите компании има увеличаване до 52,1 от 51,8. Всяка стойност над 50 означава растеж, а под 50 - свиване.
Редица анализатори предупредиха, че икономическото възстановяване на Китай има твърде крехки основи. Затова правителството обеща, че ще избягва прилагането на политики, които стимулират краткосрочния растеж, но имат негативен ефект в дългосрочен план.
„Въпросът е колко устойчив е растежът“, смята Хайбин Жу, главен икономист за Китай в JP Morgan в Хонг Конг. „Все още сме предпазливи, видяхме възстановяване в третото тримесечие, но забавяне в четвъртото“.
За да увеличи производствената активност, китайското правителство предприе редица мерки, в това число засилване на инвестициите в инфраструктура, устойчиви разходи в публични жилища и намаляване на данъците за малките компании.
Това е доста по-различен подход от този през 2009 г., когато властите отпуснаха парични стимули в размер на 4 трилиона юана (653,4 млрд. долара). Тези пари спасиха страната от икономическата криза, но доведоха до сериозни проблеми с държавния дълг, които остават нерешени и до днес.
Пекин постави прогноза за икономически растеж през 2013 г. в размер на 7,5%. Според експерти страната ще успее да я осъществи, но това ще е най-слабата експанзия от 23 години насам.
Индексът на цените и стоките на ANZ също регистрира значителен спад през септември. От компанията заявяват, че това е поредно доказателство за намаляването на местното търсене.